Muudatusettepanek kaotab kohalike valimiste seaduses vastuolu põhiseadusega

Uudis
|
06.12.2008

Kuus riigikogulast esitasid eile Riigikogu põhiseaduskomisjonile muudatusettepaneku kohaliku omavalitsuse (KOV) volikogu valimise seaduseelnõule (SE392), mis kõrvaldab õiguskantsleri poolt osundatud vastuolu põhiseaduse ja seni kehtinud Tallinna valimiskorra vahel.

„Meie muudatusettepaneku eesmärk on viia KOV volikogu valimisseadus põhiseadusega kooskõlla viisil, et oleks tagatud eri piirkondade valijate häälte võrdne kaal ning et valijate tahe väljenduks otseselt volikogu koosseisus,” ütles ettepaneku üks esitaja, Urmas Reinsalu (IRL). Reinsalu sõnul ei tehtud muudatusettepanekut otseselt Tallinna linna silmas pidades. „See muudatus kaitseb nii Tallinna põlislinnaosade kui ka ühinevate omavalitsuste identiteeti,” lisas Reinsalu.

„Mitmekesisemalt juhitud linn on kindlasti parem paik ning just poliitilist mitmekesisust kõnealune muudatus ka taotleb. Võimalik, et ainuvalitsemine on mõnede toimingute tegemiseks õigem tee, kuid see tee ei pruugi kulgeda alati linna- või vallaelanike huvidega samas suunas, ” lausus muudatusettepaneku teine esitaja, roheliste liige Marek Strandberg.

„Uus kord kattub põhimõtteliselt senise Riigikogu valimiste süsteemiga, seda mõnevõrra lihtsustades. Nendes linnades ja valdades, kus valimised toimuvad mitmes ringkonnas, tuleb edaspidi moodustada ka ülelinnaline või -vallaline nimekiri. See välistab häälte kaotsimineku ja täidab õiguskantsleri poolt viidatud proportsionaalsuse nõude,” ütles muudatusettepaneku kaasesitaja, reformierakondlane Taavi Rõivas.

Tallinnas jagatakse ka edaspidi pooled mandaadid võrdselt kõigi linnaosade vahel, kuid kompensatsioonimandaatide süsteemi rakendamine muudab kõigi linnaosade valijate hääled ühetaoliseks.

Eelnõu esitajad peavad vajalikuks muuta valimiskorda Tallinnas juba enne järgmisi kohaliku omavalitsuse valimisi. „Tallinna valimiskorra muutmine enne järgmisi valimisi on hädavajalik, sest senise korra jätkumisel vaidlustavad kaotajad valimistulemuse ning Tallinna juhtimisel võib tekkida suur õiguslik segadus,” selgitas eelnõu kaasesitaja, sotsiaaldemokraat Hannes Rumm.

Eelnõu kohaselt suureneb linnavolinike minimaalne arv Tallinnas seniselt 63 liikmelt 79 liikmeni, et tagada erinevate linnaosade, asumite ja elanikerühmade parem esindatus linnavolikogus.

Muudatusettepaneku esitasid refomierakondlased Taavi Rõivas, Hanno Pevkur, Erik Salumäe, sotsiaaldemokraat Hannes Rumm, Urmas Reinsalu IRL-st ja erakonna Eestimaa Rohelised liige Marek Strandberg.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt