Viimased aastad on Tallinna Munitsipaalpolitsei ennast uue reaalsuse ja linna vajaduste järgi reformides uuele arengutasemele tõstnud. Tänase ametkonna professionaalsel meeskonnal pole midagi pistmist sügavale linlaste mällu sööbinud arusaamaga MUPOst. Küll on see aga raske taagana tänaseni kaasas lohisenud. On viimane aeg vana Savisaare MUPO selgelt ja lõplikult ajaloo prügikasti visata, kirjutab Riigikogu liige ja Tallinna linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni juht Mati Raidma.
Võtame selle teema korraks algosadeks lahti. Aastaid tagasi, kui mõiste „munitsipaal korrakaitseametnik“ korrakaitse ja kohalike omavalitsuste korralduse seadustesse ilmus, oli peamiseks põhjuseks vajadus tagada järelevalvet omavalitsuste välja antud eeskirjade täitmise üle. Paljuski puudutas see heakorra-, koduloomade pidamise, ühistranspordi, taksonduse jms eeskirju. Seda tööd tegevale inimesele ei esitatud avaliku korra tagajatele kehtivaid kõrgendatud nõudeid, ka õigusi jagati näpuotsaga.
Pealinnas Tallinnas sündis vajaduse mahust sõltuval ka suurem ametkond. (Ajaloo huvides tuleb ära märkida, et esialgu Tallinna Tuletõrje- ja Päästeameti koosseisus.) Aga nagu paljud muudki ideed, sattus see toonase linnapea Edgar Savisaare huviorbiiti ja sai loomulikult keskerakonna mõjusfääri tugevdavaks „politiseeritud“ objektiks. Ja mõiste „mupo“ omakorda rahvapoolse pilamise sihtmärgiks.
Tänaseni, võib olla ka eeltoodust lähtuvalt, on omavalitsustel isegi omal soovil tõsisem panustamine avaliku korra tagamisse kärbitud, kuna seaduslikud õigused ja seadustatud varustus praktiliselt puudub. See on jäänud politsei tegevusruumiks ja piiratud mahus (näiteks poed sh kaubanduskeskused, suurüritused jms) turvateenistuste kanda. Mis tagantjärgi vaadates andis läbi suuremate õiguste ja samas kõrgendatud nõudmiste ka tõuke turvafirmade professionaalsuse kasvule.
Kriisiaeg nõuab ümbertegemisi
Mis on nüüd siis muutunud ja teisiti? Tegelikult palju. Keskkonna muutus ja läbi selle ühise panustamise vajadus on loonud uue reaalsuse.
Tänane julgeolekuolukord Euroopas ja sõda Ukrainas on pannud kõiki meid mõtlema oma kindluse ja kindlustunde ehitamisele. Ka kohaliku omavalitsuse tasandil. Laia riigikaitse lahutamatuteks osadeks on sisejulgeolek, elanikkonnakaitse ja riigi ning kohaliku omavalitsuse toimevõime kriisides (moodsa nimega kerksus). Valdkonnad, mis vajavad (nagu nt sõjaline kaitsevõime) kiirendatud arengut ja ühist panustamist.
Tallinnas on otsustatud, et pealinna kriisihalduse suutlikkuse ülesehitamise, linna elutähtsate teenuste toimepidevuse ja elanikkonnakaitse korraldamise eest saab vastutavaks linna korrakaitseamet ehk siis tänane MUPO – linna kriisijuhiks MUPO juht. Idee on igati mõistlik, aga vajab tõsist reformi ka ametkonnas. Asutuse olemuse ümbermõtestamine ja uued väljakutsed on täna laual ja töös. Asutuse juhtkond on asja tõsiselt käsile võtnud ja väärib tunnustamist.
Lõpetuseks sooviks MUPO reformi läbiviimise hetkearengutes peatuda kahel nõuandel.
Esiteks riigi vaatest. Oleme siiani võlgu korrakaitseseaduse ajakohastamise ja nimelt täiendavate nõuete kui ka õiguste andmise osas kohalike omavalitsuste korrakaitseametnikele. Samas tuleb väga selgelt rõhutada – tegemist on kohaliku omavalitsuse poolt vabatahtlikult võetava rolliga avaliku korra kaitses, mitte riigipoolse ülesannetest loobumise võimalusega. Loodan, et teised omavalitsused mõistavad seda, ning kui soov ning võimalused on olemas, tulevad kaasa. Kõik erinevate munitsipaaleeskirjade täitmise üle järelevalvet pidavad tublid inimesed üle Eesti jätkavad oma tegevust. Lihtsalt mõiste korrakaitseametnik saab uue sisu koos täiendavate nõuete ning õigustega. Kellel see vajadus puudub, peab lihtsalt oma ametinimetused ümber vormistama.
Linna vaates. Me kõik teame fakti, et suurem asi väiksema sisse kuidagi ei mahu. Mis omakorda tähendab, et kriisihalduse sh linna toimepidevuse ja elanikkonnakaitse korraldamine asuvad korrakaitse kõrval, mitte sees. Sellega peavad reformi tegijad arvestama. Seda selgust peab peegeldama nii struktuur kui ka muuhulgas asutuse nimi. Saagu siis MUPOst päriselt korrakaitse ja kriisihalduse amet ehk KOKRA, kellele lühendid meeldivad. Ja laseme MUPOl lõpuks õigesse kohta – poliitmuuseumisse kolida.
Ainult koos ja teineteist toetades saame Eesti elu turvalisemaks ja riiki kriisikindlamaks ehitada.