Mati Raidma: Miks Tallinnale selline eelarve?

Arvamus
|
Mati Raidma
|
13.12.2024

Tallinn saab üsna mõistliku eelarve, kindlasti mitte parima ja kõiki väljakutseid lahendava. Palju vajalikke asju lükkub tulevikku, mitmed projektid jäävad ootama paremaid päevi. Üks on aga kindel – kõige rohkem võidavad pealinnas lastega pered ja meie tipptasemel eestikeelse hariduse edendajad, sest investeeringud lastesse ja haridusse on meie julgeoleku ja parema tuleviku nurgakiviks, kirjutab Tallinna linnavolikogu ja riigikogu liige Mati Raidma.

Loetud tundide eest kinnitas Tallinna linnavolikogu pealinna järgmise aasta eelarve. Üle pika aja on pealinna raha kasutamine nelja erakonna otsustada. On neli nägu ja neli tegu – ehk kõikide lubadused ja teisalt ühised rahalised võimalused pole kindlasti tasakaalus. Ootusi uuele linnavõimule on õigustatult palju, ent kõike ei saa ning kõike ei ole ka mõistlik eelarvesse kirjutada.

Kui vaadata eelnevate aastate eelarve tegemise protsessi ja ka lõpptulemust, siis on selge, et paberile, mis teatavasti kannatab kõike, on varasemalt kirjutatud väga palju lubadusi, mida ei ole suudetud ellu viia. Nii sai näiteks 2022. aastal täidetud investeeringute eelarvest vaid 64 protsenti ja 2023. aastal 66 protsenti. Ehk lubada võib kõike, kuid see, kes lubab palju ja teeb vähem, ei pälvi usaldust ega usutavust.

Vähem lubadusi, rohkem tegusid!

Eks paljuski on 2025. aasta eelarve ka varasemate ettevõtmiste lõpuleviimine. Peame olema nüüd ise hoolsad, et mitte samasse ämbrisse astuda ehk teha ära rohkem, kui seni suudetud ning võimalikult vähe lubadusi teiste kanda jätta.

On arusaadav, et tragid opositsioonisaadikud ei teinud eelarve kinnitamist lihtsaks. See on nende töö. Kuid eelarve eelnõusse laekunud 60 muudatusettepanekutest enamus on moel või teisel eelarves kajastatud või jäänud välja väga pragmaatilistel põhjustel.

Näiteks suur osa teede, sh kõnniteede remonditöid, koolide või lasteaedade ehitus- ja renoveerimistöid on saanud väga selge prioriteedi ning eelarvesse jõudnud projektide puhul on lähtutud sellest, milline on reaalne vajadus ja ka tööde tegemise võimekus. Keskerakonna ettepanek kaotada lasteaia kohatasu on muidugi üllas ja mullegi oluline teema, samas siiski silmakirjalik, sest aastaid on praegu opositsioonis olev Keskerakond tasuta lasteaiakoha vastu seisnud.

Täna suuname raha haridus-, sh lasteaiatöötajate palgatõusuks ja vähendame kohatasu. Ehk kordan varasemat tõdemust – kõike korraga ei saa, tuleb teha järgemööda, alustades kriitilisemast.

Fookuses on haridus ja lapsed

Tallinna 2025. aasta eelarve keskendub eestikeelse hariduse edendamisele ning teenustele, mis aitavad lapsi ja lastega peresid. Üle mitme aasta eraldab linn raha kooli- ja lasteaiaõpetajate, spetsialistide ning huvialakoolide palgatõusuks. Alates aprillist väheneb lasteaia kohatasu 21 euro võrra kuus, mille tulemusel hoiavad lapsevanemad kokku pea poole aasta suuruse lasteaia kohatasu summa. Me ehitame uusi kooli- ja lasteaia hooneid, parandame tingumusi, et toetada laste haridusteed.

Uuest aastast avatakse Tallinna Lastehaiglas vastuvõtupunkt, et lapsega saaks minna arsti vastuvõtule tööpäeva õhtutel ja nädalavahetusel. Sellega parandame arstiabi kättesaadavust lastele, ühtlasi leevendame erakorralise meditsiini osakonna suurt töökoormust. Kui pilootprojekt ennast õigustab, on soov pakkuda sarnast valveperearstiteenust ka teistes pealinna piirkondades.

Laste ja perede toetuseks laiendame perepesade võrgustikku. Uued ja väga vajalikud keskused noortele peredele, kus pakutakse nõu, abi ja vajalikke teenuseid laste sünnist kuni kooliminekueani tulevad nii Piritale kui ka Haaberstisse, tulevikus loodetavasti ka teistesse Tallinna piirkondadesse, kus neid täna veel ei ole.

2025. aasta sügisel avatakse Tallinnas Tammsaare tee 135 hoonekompleksis teenusmaja, mis hakkab pakkuma eluaset ja vajalikke teenuseid ka eakatele, kes saavad küll iseseisvalt hakkama, kuid vajaksid tuge ega soovi näiteks üksi elada.

Lisaks toetab pealinn järgmisel aastal eakaid, kes soovivad aktiivselt liikuda ja võtta osa treeningutest. Veebruarist käivitub pilootprojekt, mille käigus saavad pensionärid treenerite juhendamisel osaleda kord nädalas trennides. Kui see algatus võetakse eakate poolt hästi vastu, siis on soov sellega jätkata ka järgmistel aastatel.

Inimeste raha kasutamine olgu läbipaistev

Tallinna 2025. aasta eelarve on mõistlik eelarve – see sisaldab paljude tegevuste rahastamist, mis tõstavad meie inimeste elukeskkonna kvaliteeti, aitavad ettevõtlust ning tagavad mugava ent turvalise linnaruumi kõigile. See pole kaugeltki ideaalne ega kata kõiki ootusi ja vajadusi, kuid on kindel samm selleks, et linlaste elu läheks paremaks. Pealinna eelarve peab olema ambitsioonikas, samas ka jõukohane. Pole tarvis kirjutada projekte sahtlisse ega lasta ametnikel tööga end kinni joosta. Realistliku ja vastutustundliku eelarvega hoiame ka linna püsikulusid kontrolli all.

Tuleval aastal tellime lisaks linna siseauditile ka tuge välisaudiitorilt. Nii seisame Tallinnas selle eest, et linna eelarve oleks arukalt koostatud ja linna juhtimisprotsessid läbipaistvad ning optimaalsed.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt