Maripuu: Eesti rahva eluiga on kasvanud kaheksa ja pool aastat

Uudis
|
09.12.2010

Täna Riigikogus olulise tähtsusega riikliku küsimuse “Eesti rahvastiku tervis” arutelul toonitas Reformierakonna fraktsiooni liige Maret Maripuu oma sõnavõtus, et viimase 15 aastaga oleme me rahvana juurde saanud kaheksa ja pool aastat täiendavat eluiga.

Maripuu sõnul on alates 1994. aastast Eesti inimeste eluiga kasvanud 66 ja poolelt aastalt koguni 75 eluaastani. ”Eluea kasvutempo on olnud kiirem, kui kõige edukamateski Lääne-Euroopa riikides, kuid vaatamata sellele elame me keskmisest Euroopa inimesest ikka veel viis aastat vähem,” lausus Maripuu.

”Tervisenäitajate poolest edukamates riikides on inimesed kõbusad lausa 85% elust, ehk umbkaudu 70 aastat. Eestis pööratakse tervisest rääkides silmad tavaliselt arstiabi poole, kuid analüüs näitab, et arstiabi puudulikkus ei ole meie tervise mahajäämuse tegelik põhjus. Arstiabi on arenenud kiiremini, kui muud tervist mõjutavad faktorid,” ütles Maripuu.

Maripuu märkis, et sel kevadel Tartu Ülikooli tervishoiuinstituudis kaitstud magistritöös tõestati, et Eestis on välditav suremus langenud rohkem nende haiguste osas, mida saab ravida ja vähem nende osas, mida õige eluviisi ja käitumisega ennetada saaks. Seega, Eesti arstid on Maripuu hinnagul teinud igati head tööd ning silmad tuleb neilt hoopis peeglisse pöörata.

Eelmise aasta andmetel elasid Eesti naised tervena keskmiselt 59 aastat, mehed vaid 54,8 aastat. Sealjuures oli meeste oodatav eluiga 69,8 ja naistel 80,1 eluaastat. See aga tähendab meestele viimast 15 aastat haigena ja naistele viimast 21 aastat haigena. Viimast kümmet aastat tuleb naistel veeta lisaks paraku ka üksinda.

Maripuu sõnul on meeste ja naiste eluea vahe Eestis üks maailma suurimaid. ”Vigastussuremuse osas ületavad mehed naisi mitmetes kordades, näiteks alkoholimürgistusi esineb meestel üle nelja korra rohkem. Meeste kehvemal tervisel on kahtlemata palju põhjusi. Pingeline töö ja surve olla pere peamine toitja on kindlasti üks neist. Ent paraku on peaaegu kõik haigused ja seisundid, mis meeste varast suremust põhjustavad, enam või vähem alkoholi ületarbimisega seotud,” lisas Maripuu.

”Andrus Ansip ja Jürgen Ligi võivad suusatada, rulluisutada ja ratast sõita, kuidas jaksavad – Eesti keskmine eluiga sellest ei tõuse. Ka kõik ülejäänud mehed peavad rohkem oma tervise eest hoolt kandma,” rõhutas Maripuu.

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt