Riigikogu kultuurikomisjoni liige Margit Sutrop avaldas lootust, et eile riigikogus vastu võetud alusharidusseaduse eelnõu tagab igale lapsele koha lasteaias või -hoius.
Alusharidusseadusega luuakse ühtne õiguslik alus alushariduse andmiseks: lastehoiud, mis seni olid sotsiaalteenust osutavad asutused, muutuvad sarnaselt lasteaedadega õppeasutusteks, kus õppe- ja kasvatustöö toimub eesti keeles, õppekava toetab laste üldpädevuste arengut ja töötajatele kehtivad kõrgemad kvalifikatsiooni- ja keelenõuded.
“Seaduse vastuvõtmine on oluline samm kuni seitsmeaastaste laste arengu ja alushariduse toetamisel. Eelnõud on koostatud pea kümme aastat ja tuleb nentida, et vastu võetud seadus on kompromiss paljude huvigruppide nägemuste vahel,” selgitas Sutrop.
Sutropi sõnul on peamiseks muutuseks see, et alates 2025. aasta 1. septembrist peab kohalik omavalitsus tagama kõigile 1,5-3-aastastele lastele võimaluse käia kodulähedases lastehoius ja kõigile 3-7-aastastele lastele võimaluse käia kodulähedases lasteaias.
Eelnõu kolmandal lugemisel rõhutas Sutrop, et heal tasemel alusharidus on võti, mis ühtlustab kodudest kaasa antud pagasit ja avab kõigile eesti lastele ukse paremasse tulevikku.
“PISA-uuringud näitavad, et Eesti üldharidus on maailma parimaid, ent vene emakeelega laste tulemused on pea aasta maas eesti laste tulemustest. Üldhariduse vundament aga laotakse alushariduses, mistõttu on ülioluline, et kõigis alushariduse asutustes toimuks õppe- ja kasvatustöö eesti keeles. Nii nagu see toimub juba kõigis lasteaedades ja koolides,” sõnas Sutrop.
Kultuurikomisjoni liige rõhutas, et Eestil on alushariduses head võimalused, mida paljudes maades ei ole võimalik tagada. “Paistame silma nii selle poolest, kui paljud lapsed on alushariduses hõivatud, aga ka kõrge kvaliteedi ja heade tingimuste poolest. Meil on ilusad majad, lapse arengut toetavad õppekavad, kõrgelt kvalifitseeritud juhid, õpetajad (sh muusika- ja kunstihariduse pädevusega) ja tugispetsialistid, lapsed magavad voodites ja saavad mitu korda päevas sooja toitu,” lausus Sutrop.
“Kui uus seadus tagab rohkematele lastele ligipääsu kvaliteetsele eestikeelsele alusharidusele, aitab see kaasa nii laste ja perede heaolule kui ka Eesti hariduse jätkusuutlikkusele,” märkis Sutrop lõpetuseks.
Alusharidusseadus hakkab kehtima alates 1. septembrist 2025.