Liis Klaar: Teenusmaja annaks turvatunde!

Arvamus
|
Liis Klaar
|
07.09.2022

Olen juba aastaid võidelnud selle eest, et Tallinnas ja ka suuremates Eesti linnades saaks ehitatud Teenusmajad, mis võimaldaks vanematel inimestel väärikalt vananeda.

Räägin tegusatest eakatest, kes ei paista silma ja on justkui ära unustatud. Vanemad inimesed, kelledel on oma eluase ja kes on siiani ise hakkama saanud ega ole sotsiaalosakondades kirjas.

Kuid kui lapsed on kodust välja kolinud, võib eluase jääda liiga suureks ning ka olmemured hakkavad üle jõu käima. Siis oleks paras aeg kolida Teenusmajja! Seda eriti nüüd, kui ümbritsev maailm on ebastabiilne, sõda Ukrainas, järjekordne pandeemiaoht, kliimamuutused ning kallinevad hinnad. Teenusmajas saaks abi olmemuredega ning seal oleks võimalik kohata omasuguseid, kelledega oleks võimalik juttu ajada ja probleeme arutada.

Teenusmaja oleks maja, mis koosneks väikestest kõige mugavustega üürikorteritest. Privaatsus oleks tagatud. Samas aga oleks tänavakorrusel suur fuajee, mugavate jutunurkadega, kus oleks võimalik teiste majaelanikega juttu ajada. Fuajeest läheks ka uks kohvik/restorani, vastuvõttu/majaema tuppa, raamatukokku jne. Teenusmajas oleks 24 tundi valve, õe vastuvõtt ning arst vajadusel kättesaadav.

Teenusmaja erinevus tavalisest kortermajas seisab just selles suures avaras fuajees, kus oleks võimalik suhelda teiste kaaselanikega. Just suhtlusvaegus on see, mis üksikuid vanemaealisi masendusse viib. Majaema korraldaks ka soovijatele ühiseid väljasõite, teatrikülastusi jne. Majas on võimalik osta teenuseid nagu pesupesemine, koristamine, oleks ka ilusalong, kus oleks juuksur, maniküür, jalahooldus jne. 24 tundi valve annaks ka eakate lastele turvatunde, et kui midagi vanematega juhtub, on abi kohe seal.

Nagu paistab, siis need viirused, mis praegu maailmas levivad, aina muteeruvad ja tundub, et need niipea ei kao. Valitsus on sunnitud tegema liikumis- ja käitumispiiranguid, mis veelgi süvendavad üksildustunnet. Teenusmajas on tõenäoliselt kõik oma kolmanda või neljanda süsti kätte saanud ning suhtlemine piirangudeta oleks võimalik.

Teenusmaja ehitamiseks on esiteks vaja linnavalitsuse käest vastavat krunti ning seejärel leida ehitaja, kes oleks ka investor ja saaks kindlasti oma raha tagasi, kuid pikema aja jooksul igakuise üüri näol.

Kirjutan seda ikka ja jälle seetõttu, et see idee ära ei kaoks. Niisuguseid maju on vaja, need toimivad hästi teistes riikides. Juba praegu on tekkinud väiksemaid sääraseid maju ka Eestis, kus on võimalik osa teenuseid sisse osta ja neid tekib kindlasti juurde. Tallinnas aga vajame suuremaid, rohkemate teenustega maju.

Lootus on viimane, mis kaob, ning ehk varsti jõuame juttudest tegudeni.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt