Lauri Luik: Noortele valimisõigus!

Arvamus
|
|
01.07.2014

Täna algatasime riigikogus seaduse muudatuse, millega anname 16-aastastele noortele õiguse hääletada kohalike omavalitsuste valimistel.

Kuna Eestis on rahvastik vananemas, siis sellest tulenevalt on poliitiline kaasatus ja otsustusõigus kallutatud enam ja enam eaka valijaskonna poole. Seeläbi langetab üha vanem valijaskond otsuseid noorte elu puudutavates küsimustes. Usume, et valimisea langetamisega kaasneb noorte teemade tõusmine senisest rohkem ühiskondlikku fookusesse ja aitab parandada demograafilist tasakaalu valijaskonnas.

Põhiseaduse kohaselt on õigus põhiseaduse muutmist algatada vähemalt viiendikul Riigikogu koosseisust. Põhiseaduse paragrahv 163 lg 1 p 2 võimaldab seaduse vastu võtta Riigikogu kahe järjestikuse koosseisu poolt ja algatajad näevad, et see võiks saada teistkordselt vastu võetud järgmisel aastal Riigikogu valimiste järel. Kui põhiseaduse muudatus peaks vastu võetama, tuleb selle jõustumise korral muuta ka kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadust.

Lauri


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt