Reformierakonna esimees Kristen Michal rõhutas oma kõnes koduerakonna 30. juubelil, et Eesti majanduslike väljakutsete lahendamine nõuab riigi rolli ümbermõtestamist ja turuvabaduse suurendamist.
“10-protsendiline tegevus- ja majanduskulude kärbe oli hädavajalik samm riigieelarve tasakaalustamiseks. Kuid see on alles algus. Me peame koos ettevõtjatega vaatama, kus on võimalik vähemaga saavutada rohkem, ning leidma viise, kuidas erasektor saaks täita neid rolle, mida riik ei peaks ise üle võtma,” sõnas Michal.
Riigieelarve tasakaal ja tähtajalised maksud
Michali sõnul on kõrgem maksukoormus, sealhulgas julgeolekumaks, vajalik, et tagada Eesti jätkusuutlikkus ja julgeolek. „Need rasked otsused teeme selleks, et noored saaksid tulevikku kindlustundega vaadata, luua peresid ja kasvatada lapsi,” ütles ta.
Samas rõhutas Michal, et kõrgemad maksud peavad olema ajutised. „Pärast 2028. aastat peame taastama madala maksukoormuse ja efektiivse riigi, mis on olnud Eesti konkurentsieelised. Maks ettevõtete kasumilt peab kaduma, samuti tulumaks esimese teenitud euro pealt,” lisas ta.
Hinnakasvu pidurdamine läbi konkurentsi
Kristen Michal käsitles ka hinnatõusu probleemi, mis on suur väljakutse nii Eestis kui kogu Euroopas. „Kuigi hinnatõusu põhjustel, nagu Venemaa sõda Ukrainas ja üleilmsed kriisid, on objektiivseid põhjuseid, ei ole lahenduseks hindade riiklik kontroll. Selle asemel vajame vabamat turgu ja suuremat konkurentsi,” rõhutas ta.
Michali hinnangul tuleb vähendada regulatsioone, mis on turutõkkeks eriti väikestele ettevõtetele. „Peame vähendama nõudeid põllumajandustootjatele, toitlustus- ja majutusettevõtetele. Vähem bürokraatiat ja aruandlust tähendab madalamaid kulusid ning võimalust hindu alandada,” ütles ta.
Lisaks tõi Michal välja, et riigiametid, mis tagavad konkurentsi, peavad töötama tulemuslikumalt. „Efektiivne ja dereguleeritud majanduskeskkond aitab meil hinnakasvu pidurdada ja luua võimalusi uutele ettevõtetele ja investeeringutele,” sõnas ta lõpetuseks.
Kristen Michali kõne täistekst on saadaval SIIN.