Kristen Michal: kaitse kuulikindlaks, maksusüsteem korda, pensionitest käed eemale ning bürokraatia jõuliselt väiksemaks
Uue koalitsiooni tööplaaniga saavad paika olulised asjad. Esiteks, kaitse saab kuulikindlaks, Eesti kaitstus ja inimeste kindlus kasvavad. Teiseks, maksusüsteem saab korda, taas lihtne ja ühetaoline. Järgmisest aastast kaotame astmelise tulumaksu(küüru) ja tulumaksuvaba osa kõigile tõuseb järsult. Kolmandaks, pensionärid saavad oodatud kindluse, et me ei lase pensionide indekseerimist muuta ja pensionid kasvavad. Kõigil neil punktidel on vastased – esimene ei meeldi neile, kellele meeldib Putin, teine ei meeldi neile, kes tahaks rohkem riiklikku ümberjagamist ja kolmas neile, kes arvavad, et pensioneid peaks kärpima. Paha lugu neile, hea Eesti inimestele, kirjutab peaminister, Reformierakonna esimees Kristen Michal.
Liberaalne, parempoolne ja rahvusliku joonega valitsuslepe annab sõnumi, et usaldame oma inimesi ja ettevõtteid. Vabaduse kasv, bürokraatia jõuline vähendamine koos ettevõtlike inimestega üle Eesti on üks läbiv joon meie tegevustes. Vabadus tähendab ka igaühe vastutust enda valikute ja tuleviku ees. Riik ja omavalitsus või amet ei pea kogu elu korraldama, vabal maal saavad vabad kodanikud ise vabalt toimetada. Seepärast jätkub juba avalikkuses positiivset tähelepanu saanud igat sorti normide, kontrollide, bürokraatlike nõuete järjekindel lõikumine.
Bürokraatia on paisunud headel aegadel muretult
Valitsus on lühikese ajaga üle 100 sellise muutuse teinud, mis teevad inimeste ja ettevõtjate elu lihtsamaks ja see jätkub. Kurioosumina näiteks on pidanud Terviseametis keegi minema Elroni rongi kontrollima, et seal oleks ….mopp, ämber ja kummikindad. Nali? Ei. Samuti peab keegi tubli ja asjatundlik inimene minema kontrollima, kas suitsuruum on piisava suurusega sildiga tähistatud! Kujutage ette, suitsetaja ja suitsuruum ei saa kokku, oh õnnetust!
Selliseid näiteid on veel palju, tavaliselt inimesed hakkavad naerma, kui jõuan selles loetelus kaugemale, räägin redelite kontrollist või sellest, et üksi töötav inimene peaks iseendale ometi esmaabi andma, reeglid sellised. Selle alltekst on muidugi lihtne – nii headel aegadel oleme elanud, kus sai kasvatada halduskoormust ning ei pidanud mõtlema kaitse kindlustamisel ning majanduskasvule.
Meie riik peab aga olema kiire, paindlik, ilma muretult kasvanud liiata. Koht, kus soositakse ettevõtlikku vaimu ning kõrgema lisandväärtusega investeeringuid meie rahva jõukuse kasvuks.
Kaitseinvesteeringud kasvavad, maksusüsteem saab korda
Kaitsevaldkonna investeeringud kasvavad 5%ni meie SKPst. See on tohutu hüpe. Pole just kolm eurot ja viiskümmend senti, nagu klassikud ütlevad. Meie enda panus ja liitlaste kaitseinvesteeringute kasv nüüd, järgmise 3,5 või 7 aasta jooksul tagab meelerahu mitmele järgmisel põlvkonnale.
Lisaks rajame Eestisse kaitsetööstusparke, aitame käivitada lõhkeainetehase, ostame eelistatult Eesti kaitsetööstusese tooteid. Uue tehnoloogia ja toodete arendamine peab olema kiire protsess. Selle tulemusel suudame riigikaitse vajadusi osaliselt katta enda riigis tegutsevate ettevõtete toodanguga ja kaitsetööstuse ekspordist saab majanduse uus kasvumootor.
Maksusüsteemis kaotame Isamaa, Keskerakonna ühise astmelise tulumaksuküüru. Maksusüsteem saab tagasi lihtne ja ühetaoline. Tulumaks ja käibemaks on 24%. Nad on ehk kõrgemal kui meeldiks, kuid sama on ka kaitsekuludega. Kaitsekulude katteks võtame lisaks ka laenu, kogu võimete hüpet maksurahast kiiresti katta Eestile ei ole jõukohane. Maksusüsteemi kordategemine ja meie tehtavad muudatused tähendab, et 2026 aastast alates jääb keskmist palka teenivale inimesel umbes 1500 eurot aastas rohkem raha kätte. Kaob ka ettevõtete kasumi maksustamine, mis oli vasakpoolsetele eesmärk iseeneses, kuid meie majanduse konkurentsivõimele on hea maksusüsteem tähtis ja seetõttu see kaob koos nende lahkumisega valitsusest.
Automaksus teeme leevendused lastega peredele ja puuetega inimestele ning aastamaksu raha läheb teedeehitusse
Leevendame mootorsõidukimaksu koormust ka lastega peredele ja puuetega inimeste invabussidel ei pea olema kõrgem makse kui samalaadse bussiga teisest kategooriast. Siiski ei ole võimalik maksu täielikult ära kaotada, sest investeeringud teedesse vajavad lisaraha. Aastamaksu laekumise suuruses teeme täiendavaid investeeringuid teedeehitusse ning selle hooldusesse. Kaua oodatud ja nähtav muutus saab toimuda seetõttu juba järgmisel aastal kui alustame 2+2 maanteede ehitust 35 km ulatuses Tallinn – Pärnu suunal ja 2+2 maantee ehitust Mäost Imavereni. Suured teede investeeringud on kindlasti panus nii majandusse kui ka turvalisuse suurendamiseks kõige suurema liiklustihedusega maanteedel.
Kokkuvõtteks. Tegime koalitsioonileppe sel korra uutmoodi. Raamlepe, milles oluline kirjas, ning mille alusel valitsus juba hooga töötab. Võin muuseas öelda, et see valitsus on tegusam mõne kuuga, kui mõned kogu oma ametiaja jooksul. Nüüd tegime laiapõhjaliselt, koos huvirühmade, ettevõtjate, ekspertidega põhjaliku tööplaani, mille alusel valitsus ja riik järgmised kaks aastat tegutseb ja paneb seemne, et tulevik oleks parem. Kaitstud, kõrge innovatsioonitasemega, kiiresti arenev, kasvava jõukusega riik ja vaba rahvas. See on meie plaan. Nii lühike, keskmine kui pikk.