Keit Pentus-Rosimannus: Euroopa ühtsust rünnatakse järgmise nelja aasta jooksul raevukalt nii seest kui väljast

Kategoriseerimata
|
12.02.2019

Reformierakonda kuuluv endine välisminister Keit Pentus-Rosimannus hoiatas täna Riigikogus toimunud Eesti välispoliitika arutelul, et Euroopa Liidu ühtsust rünnatakse järgmised neli aastat raevukalt nii seest kui väljast. “Eesti huvides on, et Euroopa peaks vastu.”

Pentus-Rosimannus nimetas kolm arengut, kus minnalaskmine võib Eesti teed oluliselt mõjutada. Idapiiri tagant tuleva ohu suhtes valvsuse kaotamine ja liitlaste tähelepanu hajuda laskmine, Eesti väljatirimine Euroopast ning sajandi suurtest protsessidest – kliimamuutusest, kliimarändest – tulenevate tagajärgede valesti hindamine. 

“Kui Euroopa ühtsus peaks lagunema, lüüakse peagi hingekella ka meie regiooni riikidele. Putini Venemaa lähituleviku infosõda ja mõjutustegevus on suuresti suunatud sellele, et upitada maikuus valitavasse europarlamenti võimalikult palju oma kaastöölistest kabajantsikuid igast Euroopa nurgast ja igast poliitilise spektri servast. Siht on istutada piisavalt suur Euroopa ühtsuse ja ühisväärtuste vastane pomm otse parlamentaarse Euroopa südamesse.”

“Meilgi on olemas jõud, kes pakuvad tõrvikute ja trummipõrina saatel näiliselt lihtsaid lahendusi Euroopa probleemidele, juba kuuldud Euroopa Liidust väljaastumiseni välja. Me mäletame omast kogemusest valusalt täpselt, kuhu selline strateegia lõpuks välja juhatab. Meil ei ole valikut endasse sulguda. Meie geopoliitiline asend ei võimalda seda.”

“Kui on üks keel, mida Putini režiim mõistab, on see tugevuse keel. Me ei tohi karta seda keelt kõnelda, sest see režiim tunneb pehmed ja ümarad kaugelt ära lõhna järgi,” rääkis Pentus-Rosimannus parlamendis rõhutades vajadust hoida tugevaid suhteid liitlastega. 

Endine välisminister rõhutas ka vajadust pöörata tähelepanu kliimamuutustele, mis on teadlaste hinnangul senise saastetempo jätkudes sel sajandil üks enim maailma riike mõjutav areng. “Kliimamuutused ja kliimaränne on üksnes globaalselt lahendatavad teemad ja otseselt seotud meie rahva julgeoleku ning heaoluga. Nii peaks igaüks, kes muretseb rände mõjude pärast, tegelikult keskenduma võitlusele kliimamuutustega. Eesti välispoliitika ja selle aruanne peaks tulevikus eraldi tähelepanu pöörama ka arengutele ja meie initsiatsiividele nendes valdkondades.”


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt