Keit Pentus-Rosimannus: aastaks 2040 on Eestis saastava põlevkivielektri ajastu läbi

Uudis
|
23.10.2018

Endine keskkonnaminister, Reformierakonna parlamendipoliitik Keit Pentus-Rosimannus ütles olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelul, et pika jutu veeretamise asemel on vaja otsust, et põlevkivielektri ajastu lõpeb Eestis aastaks 2040.

 “Iga üleilmsete kliimapingete tõsidusest aru saav inimene mõistab, et keskkonna jaoks koormava elektritootmise aeg hakkab läbi saama. Saastav elekter on üleilmse süsinikuheite poliitika tõttu järjest kallim ega ole puhta energiaga võrreldes enam konkurentsivõimeline. Kui tahame tulevikus puhta majandusega riikide hulka jõuda, peab saastava elektritootmise aeg Eestis lõppema,” ütles Pentus-Rosimannus.

“Keskkonda saastava energiaga tulevikule vastu minek oleks kulukuselt ja ebamõistlikkuselt sama, kui auruveduriga hõljukrongi vastu minna. Lühiajaliselt võib ju tunduda kuidagi nostalgiliselt armas sedasi omasoodu tossutada, aga üsna kiiresti saab selgeks, et teised riigid liiguvad kiiresti ja oluliselt kvaliteetsemates tingimustes eest ära,” lisas Reformierakonna saadik.

Keit Pentus-Rosimannus rõhutas ka, et loodust koormavast põlevkivielektrist üleminek peab oleme piisavalt pikalt ette teada, et Ida-Virumaal jõuaks teha vajalikud ettevalmistused. “Põlevkivielektri ajastu lõpp on paratamatu ja tark on selleks valmistuma hakata. Kui me tahame, et Eesti oleks 2040.aastaks saastavast põlevkivielektrist prii, tuleb see otsus lähiaastatel teha. Paarikümne aastane ettemõtlemise aeg annab võimaluse põlevkivielektri tootmisega seotud töökohad rahulikult ümber korraldada.”

„Põlevkivielektri ajastust väljumise esimene etapp on Ida-Virumaale suunatud Tulevikufondi loomine, kuhu laekuvad loodusvara kasutamise tasud ja mis investeerib tulevikku suunatud olulistesse arendustesse,“ lisas Pentus-Rosimannus.

 “Saastava põlevkivielektri peale mõtleme tulevikus tagasi sama tundega, nagu praegu selle aja peale, kui solgivesi suunati otse jõkke või aia nurka. Enam ei kujuta keegi ette, et loodusega nii ümber käidi. Sama asi on tulevikus põlevkivielektriga, mis praegu tekitab lõviosa Eesti õhusaastest ja jäätmetest,“ võttis Pentus-Rosimannus põletava teema kokku.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt