Riigikogu Harjumaa toetusrühma esimees Kalev Lillo (Reformierakond) on seisukohal, et Harjumaa omavalitsuste koostööpiirkondade rakendamise mudel on eeskujuks teistele. Lillo sõnul on Eesti suurimas maakonnas omavalitsuste ühistegevuses mitmeid näiteid, mida tasuks üle võtta ka Eesti teistes piirkondades.
„Harjumaa on hea näide sellest, kuidas omavalitsuste piirid koostööd ei takista ja osatakse näha suuremaid eesmärke, kui vaid ühe valla või linna huvid. Sellisest lähenemisest võidavad kõik,“ lausus Riigikogu liige.
Kalev Lillo sõnul korraldatakse Harjumaa omavalitsuste poolt ühiselt maakonnasisest bussiliikust juba 2005. aastast – Harjumaa kõrval on vaid Järvamaa sarnaselt pealinna regiooniga ühistranspordikeskuse käivitanud. Ettevalmistamisel on ühistegevused jäätmekäitluse vallas, koos on asutud välja arendama kogu Harjumaad katvat rattateede võrgustikku. Valmimas on maavanema algatusel Harjumaa koolivõrgu korrastamise kava, mis määratleb eelkõige elujõulised gümnaasiumid maakonnas, seadusest ja hariduse kvaliteedist lähtuvalt. Lisaks on tuleviku planeerimisel abiks Harjumaa arengustrateegia aastani 2025.
„Inimestega rääkides tundub, et ainuke haldusreformi pidurdav küsimus on üheselt arusaadava eesmärgi puudumine. Omavalitsuste vähendamine pole seda kindlasti. Suuremad omavalitsused pole samuti eesmärk omaette. Inimesed tahavad seda, et linna- või vallavallavalitsus oskaksid kaasa rääkida teemadel, mis kohalikku elu enim mõjutaksid. Näiteks teede korrashoid, kvaliteetsete kooli- ja lasteaiakohtade olemasolu või normaalne planeerimisprotsess.’’
„Võiks rahulikult hinnata, millistes valdkondades on võimalik läbi koostöö avalikku teenuse kvaliteeti parandada. Harjumaa omavalitsuste koostöömudel pakub välja võimalused ühistegevuseks. Kui need muutused tehtud, küll siis jõutakse soovi korral ka ühinemiseni,“ rääkis Lillo.
Harjumaa toetusrühma juht lisas, et omavalitsuste sundliitmisi ei soovita ka kevadel valminud OECD uuring Eesti avaliku sektori toimimisest. Alustama peaks vabatahtlikust koostööst, eksperimenteerida saab regionaalsel tasandil koostööpiirkondade moodustamisega. „Harjumaal on sellega kenasti algust tehtud ja esimesed tulemused näha,“ kõneles ise Sauel elav Riigikogu liige Kalev Lillo.
Riigikogu Harjumaa toetusrühm, mida Kalev Lillo juhib, ühendab endas Riigikogu saadikuid ja on moodustatud eesmärgiga Eesti suurima maakonna arengus kaasa rääkida ja osapoolte arvamusi kuulata.