Riigikogus arutati puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärgiks on suurendada puuetega laste sotsiaaltoetusi määrani, mis vastaks lapse puudest tulenevatele tegelikele lisakulutustele. Valitsus muudatusettepanekuid kahjuks ei toeta.
„Puudega lastega sotsiaaltoetuste tõstmine selle eelnõuga on väga tähtis. Eriti oluline on sügava puudega laste toetuste tõstmise vajadus, kus puudest tulenevad minimaalsedki vajadused on ammu toetuse summa ületanud. Praeguse eelnõuga tõstetakse puudega laste toetusi universaalselt, kuigi nende abivajadused varieeruvad tugevalt. Üks võimalus hetkeolukorda lahendada oleks laste tegeliku abivajaduse selgitamine ja vajaduspõhine lähenemine abivajaduste katmisel. Uuringud näitavad, et just sügava puudega laste pered on toetuse mõttes tõesti kriitilises seisus ja meie kohus on neid aidata,“ kommenteeris Reformierakonna fraktsiooni poolt Riigikogus ettekande teinud Jaanson.
„Ka toetuste tõstmine käesoleva eelnõuga sätestatud määradeni ei aita suurt osa puudega laste peresid piisaval määral. See tõstatab veelkord küsimuse, kas universaalsed toetused on õigustatud? Toetuste tõstmine toob täiendava kulu riigieelarvele 13,5 miljoni euro ulatuses aastas, aga see pole suurim murekoht, sest need lapsed ja pered tõesti vajavad abi. Suurim mure on, et ressurss ei lähe tihtipeale sihipäraselt, vaid universaalselt ja liigub ka sinna, kus seda ei vajata või ei vajata sellises mahus,“ lisas Jaanson.
„Praegusel hetkel ei saa pered ametkondadest, omavalitsustest ja riigilt piisavalt abi. Olen seisukohal, et eelnõuga toetuste tõstmine on vajalik, aga kaugeltki mitte piisav ja parim samm puudega lastega perede probleemide lahendamisel. Peame puudega laste toetuste süsteemi reformides pingutama nii, et teenused oleksid kvaliteetsed, kättesaadavad ja vajaduspõhine toetus piisav,“ võttis Jaanson oma ettepanekud kokku.