Riigikogus toimunud olulise tähtsusega riikliku küsimuse „Erivajadustega inimeste tööturule kaasamine’’ arutelul ütles sotsiaalkomisjoni liige Jüri Jaanson oma sõnavõtus, et ühiskonnas tuleb teha aktiivset teavitustööd erivajadustega töötajatega seotud eelarvamuste kummutamiseks, sest just seeläbi väheneks sotsiaalne tõrjutus ja kasvaks üldine heaolu.
„Reformierakonna fraktsioon toetab ettevõtjate seas ja ühiskonnas tervikuna erivajaduste inimeste tööhõive küsimustes eelarvamuste ümberlükkamist. Laiemalt vaadates on positiivsed hoiakud, erivajadustega inimeste tööhõive ja –suutlikkuse eelistamine oluline ja kasutamata reservkapital. Erivajadusega töötaja võib kohandatud tingimustes sageli paremini ja kohusetundlikumalt töötada kui tavatöötaja,’’ lausus reformierakondlasest parlamendisaadik.
Jaanson nendib, et erivajadustega inimeste tööturul toimetulemise oluline aspekt on hariduse ja kutsehariduse omandamise võimalus. ’’Seega peavad meie haridusasutused ja kutseõppekeskused olema kaasaegsetele nõuetele vastavalt kohandatud erivajadustega inimeste vajaduste järgi. Olulised on ka õppejõudude ja õpetajate teadmised erivajadustega õpilaste vajadustest ja oskus ning tahe neid ületada,’’ rõhutas Jüri Jaanson.
Sotsiaalkomisjoni liige peab hetkel suurimaks probleemiks 41-protsendipunktiline tööhõivelõhe tööealiste tava- ja erivajadustega inimeste vahel. ’’Seda olukorda peaks kindlasti parandama lähiajal sotsiaal- ja rahandusministeeriumi koostöös valminud uus tööturumeetmete plaan, mille kohaselt tuleks hakata töövõimetuse asemel hindama töövõimet ning eelistama töövõimetuspensioni maksmisele hoopis võimet taastavaid investeeringuid nagu abivahendid, koolitus ja muud erivajadusega töötaja toimetulekut võimaldavad instrumendid,’’ rõhutas Jaanson.
„Oluliseks muudatuseks kujuneb ka kogu erivajadustega inimeste tööhõive temaatika viimine sotsiaalkindlustusametist töötukassasse. Tegemist pole mitte ainult tehnilise muudatusega, sest töötukassa eripärast tulenevalt vaadatakse seal inimest hoopis teise pilguga,’’ lisas Jüri Jaanson.