Jürgen Ligi: keegi ei peaks loobuma eesti kodakondsusest seaduste vastuolu tõttu

Kategoriseerimata
|
09.05.2018

Reformierakonna fraktsioon esitas Riigikogule kodakondsuse seaduse muutmise eelnõu, millega vabastatakse sünnijärgsed Eesti kodanikud survest loobuda Eesti kodakondsusest, kui neil on omandatud kas Euroopa Liidu või Euroopa Majanduspiirkonna riigi, USA, Kanada,  Austraalia, Uus-Meremaa või Šveitsi kodakondsus.

„Põhiseadus sünnijärgset Eesti kodakondsust ära võtta ei luba, ent kodakondsusseaduse topeltkodakondsuse keelu tõttu kaotame siiski Eesti kodanikke,“ selgitas Ligi. „Meiega sama väärtusruumi riikide kodakondsus ei tohiks aga olla selle põhjus.”

Eelnõuga nähakse ette, et sünnijärgne Eesti kodanik võib omada Eesti kodakondsusega samaaegselt selle riigi kodakondsust, mis on kas Euroopa Liidu või Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriik. Lisaks antakse Eesti sünnijärgsele kodanikule õigus olla samaaegselt ka Šveitsi kodanik. Ligi sõnul on eelnõus loetelu riikidest, mis demokraatlike õigusriikidena ilma kahtluseta jagavad meiega samu väärtusi, nende kodanikele kohaldub Euroopa Liidu õigusest tulenevalt isikute vaba liikumise õigus ning puudub mõistlik põhjus mitte võimaldada Eesti kodanikele nende riikidega mitmikkodakondsust. 

Lisaks nimetatud Euroopa riikidele võib eelnõu kohaselt sünnijärgne Eesti kodanik omada samaaegselt ka Ameerika Ühendriikide, Austraalia, Kanada või Uus-Meremaa kodakondsust. Valik lähtub asjaolust, et Eestil on neis riikides ajalooline kogukond ning kodakondsuse piiramiseks pole nende puhul mõistlikke põhjuseid.

„Rõhutada tuleb, et jutt on ainult sünnijärgsetest Eesti kodanikest ja Eestiga selgelt ühiseid väärtusi jagavatest piiratud arvust riikidest. Eelnõu ei tekita juurde ühtegi uut kodanikku, vaid annab võimaluse neid hoida. See on oluline nii Eesti riigile kui väga paljudele välismaal elavatele eestlastele. Ja lõpuks annab see selgus positiivse sõnumi ka neile eestlastele, kes mõtlevad Eestisse tagasi pöördumisele,“ lisas Ligi.

Eelnõu näeb ette ka võimaluse võtta inimeselt ära eriliste teenete eest antud Eesti kodakondsus, kui tema käitumine Eesti Vabariigi suhtes on muutunud sellele staatusele kohatuks. Eelnõu kohaselt võib Vabariigi Valitsus võtta eriliste teenete eest saadud Eesti kodakondsuse isikult ära, kui ta ei järgi Eesti põhiseaduslikku korda või Eesti õigusakte või ei austa Eesti põhiseaduslikke väärtusi ja printsiipe, vabadusel, õiglusel ja õigusel tuginevat riiki ning Eesti ühiskonna korraldust, eesti keelt ja kultuuri.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt