Jaanus Riibe: Tallinn peab toetama lapsevanemaks olemist

Arvamus
|
Jaanus Riibe
|
18.11.2024

Perepesad on pealinna uusim tugivõrgustik noortele peredele, pakkudes tuge ja teenuseid ühes kohas. Linna järgmise aasta eelarve aitab luua ja kujundada terviklikku uut võrgustikku, kirjutab Tallinna linnavolikogu liige Jaanus Riibe.

Tallinna 2025. aasta eelarve näeb ette vahendeid perepesade võrgustikuga jätkamiseks. Selle sammuga astume järgmisele tasandile peresõbraliku linnana ja kaasame kogukonda senisest uuemal moel. Perepesad on võetud eesmärgiks ka Tallinna arengustrateegia „Tallinn 2035“ rakenduskavas aastateks 2025-2028.

Perepesad on kogukondlikud peretöökeskused, mille eesmärk on ennetada probleeme, toetada vanemaid ja pakkuda lapsevanematele vajalikku abi ühes kohas. Järgmise aasta jooksul avatakse perepesad Haaberstis ja Pirital, millele järgneb 2026. aastal Põhja-Tallinna keskuse renoveerimine ja taasavamine. Täna toimib perepesa juba Kesklinna linnaosas, ent vajadust perepesade järgi näeme teisteski piirkodades.

Perepesade põhifookus on väikelastega peredel, sest lapse areng on kõige kiirem ja mõju hilisemale elule kõige sügavam just esimestel eluaastatel. Perepesad pakuvad tuge, mis on suunatud vanemluse ja peresuhete tugevdamisele, tervise edendamisele ning vaimse ja füüsilise heaolu toetamisele. Keskustes saavad pered osaleda ka tugigruppides, saada nõu ja leida usaldusväärset teavet.

Keskne tugi ühes kohas hoiab lapsevanematel kokku aega ja vaeva, sest teenused on tihti üle linna laiali ja keeruliselt kättesaadavad, mis võib takistada perede juurdepääsu abile. Perepesas on peredele vajalik informatsioon ühest kohast kättesaadav, sealjuures on loodud kodulähedased juurdepääsuvõimalused tervise-, sotsiaal- ja psühholoogilisele abile, samuti tõenduspõhisele vanemaharidusele.

Lisaks on perepesade eesmärk panna rõhku ennetustegevustele – aidata vanemaid ja lapsi enne, kui probleemid süvenevad. Hetkel keskenduvad Tallinna teenused enamasti juba tekkinud probleemide lahendamisele ning ennetus on piiratud kättesaadavusega. Perepesad pakuvad aga just võimalust hakata tegelema probleemide varajase märkamisega, andes tuge esimesel võimalusel, mitte alles hiljem, kui lahendused on keerulisemad ja kulukamad. Seega on rõhuasetus just süsteemsel ennetamisel.

Kaasaegsetes linnades on perepesade mudel oluline sotsiaalse sidususe loomiseks ja üksildustunde vähendamiseks. Perepesad on koht, kus noored vanemad saavad osaleda kogukondlikus elus ja tugevdada oma suhtlusvõrgustikku. Lisaks pakuvad perepesad peredele paindlikke võimalusi, mis toetavad lapsevanematel töö- ja pereelu ühildamist. Perepesa juures saadav abi lapsehoius, tervisealasel nõustamisel ja peresuhete toetamisel võib aidata vanematel kiiremini tööturule naasta või ühendada lapse kasvatamine tööeluga.

Viis sammu võrgustiku arendamiseks

Kui praegu alles loob ja kujundab Tallinna linn terviklikku uut võrgustikku, siis näen selles suunas mitmeid arengusuundi, mis võiksid saada prioriteetideks ja vajavad eraldi esiletoomist. Siin tuleks linna juhtidel keskenduda viiele eesmärgile.

  1. Igas linnaosas tuleb luua perepesa, mis võimaldab peredel leida tuge kodu lähedalt ja vähendada logistilisi takistusi.

  2. Võimalus on mudeli rakendamisel näha ette ka paindlikkust, luues ajutisi või mobiilseid perepesasid, mis võivad kolida sinna, kus on hetkel kõige suurem vajadus. See võimaldab peredele ligipääsu abile, olenemata nende elukohast.

  3. Tuleb juurutada rohkem ennetustööd ja nõustamist, et probleeme saaks lahendada enne, kui need muutuvad keerukateks. See võiks hõlmata ka tugigruppe ja vanemlusprogramme, mis on kohandatud eri eluetappidele ja vajadustele.

  4. Planeerimisel ei tohi jätta tähelepanuta linnaplaneerimise plaane, detailplaneeringuid ja ehituses olevaid uusi asumeid. Nii tuleb perepesade loomist ette näha ka uutesse elurajoonidesse, mis tagab, et noored pered saavad tuge ja lapsehoiu võimalusi kohe, kui nad linnaossa kolivad.

  5. Tuleb mõelda, kuidas teha koostööd ka erasektoriga. Kui suudaksime tugevdada koostööd tööandjatega, pakkudes nende töötajatele peresõbralikke teenuseid, mis toetavad üle linna töötajate heaolu ja nende perede toimetulekut, võidab sellest kogu ühiskond.

Perepesadele sarnased keskused on edukalt rakendatud ka teistes Euroopa riikides. Need näited kinnitavad, et perepesad on tõhus lahendus, mis tugevdab kogukondi ja ennetab probleemide kasvu.

Tallinnal on võimalus kasutada seda tõestatud mudelit ja kujundada perepesadest tugev ülelinnaline võrgustik, mis toetab lapsevanemaks olemist, tugevdab kogukondi ja aitab linnal kasvada peresõbralikumaks elukohaks.

Tallinnas peab pere loomine ja lastega elu parandamine olema selge prioriteet. On aeg seista selle eest, et meie linn arendaks peredele ja lastele sobivat linnaruumi ning pakuks noortele peredele vajalikke tugiteenuseid. See tähendab investeeringuid turvalistesse mänguväljakutesse, rohealadesse, kvaliteetsetesse haridusasutustesse ning hõlpsasti ligipääsetavatesse teenustesse, et igal Tallinna perel oleks toetav ja sõbralik elukeskkond.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt