Riigikogule üle antud maksude kobareelnõu näitab, et valitsus läheb ajalukku kui kõige rohkem uusi makse kehtestanu ning viib sellega Eesti maksukoormuse aegade suurimale tasemele, ütles riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Remo Holsmer (Reformierakond).
“Eeldasin millegipärast, et valitsus õpib eelmise aasta lõpus tehtud vigadest ja kobareelnõu enam riigikogule ei esitata. Mitmete maksumuudatuste ühe eelnõuna menetlemist kritiseerisid toona nii president kui õiguskantsler, kuid nelja kuuga on see valitsusel meelest läinud,” kommenteeris Holsmer riigikogule üle antavat maksude kobareelnõu.
“Kui eelnõu sisust rääkida, siis on päris pretsedenditu olukord. Keskerakondlik valitsus kasutab ära eelmiste valitsuste reservid, võtab laenu ja kehtestab kuus uut maksu. Seda olukorras, kus majandus kasvab ja Eestis maksulaekumised kasvavad, mitte ei kahane. Kõige selle kõrval on juba seadustatud ka astmeline tulumaks,” lausus majanduskomisjoni aseesimees.
Holsmeri sõnul läheb valitsus kahtlemata ajalukku kui kõige rohkem uusi makse kehtestanu ning viib Eesti maksukoormuse aegade suuremale tasemele.
„Komplekt muudatustest näitab valitsuse ebaküpsust ja ebakompetentsust, sest vastus küsimusele, miks seda kõike tehakse, on stiilis “me peame midagi muutma, sest on vaja muuta”. See ei ole aga professionaalne ja argumentidel põhinev poliitika,” märkis riigikogu liige.
„Tänu majanduskasvule ja väikesele tööpuudusele kasvavad Eestis maksulaekumised 7-8% aastas. Selles olukorras on erakordselt lühinägelik maksukoormust järsult tõsta, reserve vähendada ning tagatipuks veel ka laenu võtta,“ lisas rahanduskomisjoni aseesimees.
Reformierakondlasest riigikogu liige rõhutas, et majanduskasvule uued maksud kuidagi kaasa aita ning neid muudatusi tehakse taaskord kõige rohmakamal viisil.
„Oleks oodanud, et IRL suudab valitsuses taolistele muudatustele vastu olla, kuid selge on see, et maksupoliitikas sellel erakonnal valitsuses sõnaõigust pole,” ütles Holsmer.
Valitsus kiitis neljapäeval heaks kobareelnõu, millega soovib koalitsioon kehtestada pangamaksu, panditulumaksu, magusamaksu, teekasutusasu ning muuta firmaautode maksustamist. Lisaks eelnevale planeeritakse kehtestada pandiaktsiis.