Peter Attia raamat “Terve elu” on tark, sisukas ja elumuutev lugemine – eriti neile, kes tahavad mitte ainult elu pikendada, vaid seda ka paremini elada, kirjutab riigikogu liige, doktor Eero Merilind.
Peter Attia raamat “Terve elu: Pikaealisuse teadus ja kunst” räägib sellest, kuidas elada mitte ainult kauem, vaid ka tervemalt ja paremini. See ei ole tüüpiline “tee nii ja saad terveks” juhis, vaid pigem põhjalik ja aus vestlus sellest, mida teha, et elada pika ja kvaliteetse eluga. Attia on arst, kes on spetsialiseerunud just pikaealisusele ja ta jagab siin oma teadmisi, kogemusi ja ka isiklikke õppetunde.
Tervishoid, mis ennetab, mitte ei ravi tagajärgi
Raamatu üks keskseid ideid on see, et tavameditsiin ootab sageli, kuni haigus on juba välja arenenud ja alles siis hakkab seda ravima. Attia arvab, et nii see ei peaks olema. Ta räägib uuest lähenemisest, mida ta nimetab “Meditsiin 3.0” – see tähendab, et me peame tegelema oma tervisega juba enne, kui haigused üldse tekivad. Näiteks tuleb varakult jälgida oma veresuhkrut, vererõhku ja muid näitajaid, et avastada probleemid enne, kui need muutuvad tõsiseks ja arst paneb diagnoosi.
Neli kõige ohtlikumat haigust
Attia keskendub neljale suurele probleemile, mis mõjutavad meie tervist vanemaks saades: südamehaigused, vähk, ajuhaigused (nagu Alzheimer) ja II tüübi diabeet. Ta kutsub neid «neljaks ratsanikuks», sest need haigused on kõige levinumad surma ja kroonilise haigestumise põhjused. Tema sõnum on lihtne: kui tahame elada kaua ja tervena, peame just neid nelja ennetama.
Tervise eest vastutame me ise
Attia rõhutab, et iga inimene on erinev. Meil ei ole olemas ühte kindlat dieeti või treeningkava, mis sobib kõigile. Ta kutsub lugejat üles võtma oma tervise eest isiklikku vastutust – õppima oma keha tundma, katsetama, jälgima andmeid ja tegema teadlikke valikuid. See võib tunduda alguses keeruline, aga ta julgustab alustama väikeste sammudega.
Elustiili neli tugisammast
Attia jagab oma raamatus palju praktilisi soovitusi, kuidas oma elu tervislikumaks muuta. Ta toob välja neli peamist valdkonda:
1. Liikumine – treening ei ole ainult kehakaalu pärast, vaid ka selleks, et säilitada lihaseid, südame tervist ja liikumisvõimet vanemas eas. Ta soovitab nii aeroobset liikumist (nagu kõnd või rattasõit), jõutreeningut kui ka tasakaalu- ja painduvusharjutusi.
2. Toitumine – Attia ei poolda ühte kindlat dieeti, vaid räägib sellest, kuidas on oluline hoida veresuhkur ja ainevahetus korras. Vähem töödeldud toitu, rohkem “päris” sööki.
3. Uni – hea uni on keha taastumiseks ülioluline. Ta soovitab elustiilis regulaarsust, ekraaniaja piiramist enne und ja rahulikku õhturutiini.
4. Emotsionaalne tervis – väga oluline osa, mida tihti unustatakse. Attia räägib ausalt ka enda kogemusest stressi ja läbipõlemisega. Ta usub, et vaimne tasakaal on sama tähtis kui füüsiline tervis.
Mis teeb selle raamatu eriliseks?
“Terve elu” ei ole lihtne «tee-seda-nimekiri», vaid pigem sügav ja teaduspõhine käsiraamat, mis julgustab inimest mõtlema oma elu ja tervise üle laiemalt. Attia kirjutab küll keerukatest asjadest, aga teeb seda soojalt ja siiralt. Tema isiklikud lood ja kogemused annavad raamatule inimliku puudutuse.
Mõnele lugejale võib raamat tunduda pisut tehniline või pikk, kuid seda saabki võtta samm-sammult, peatükkide kaupa. See ei ole raamat, mis tuleb korraga läbi lugeda – pigem selline, kuhu tasub aeg-ajalt tagasi tulla ja siis juba targema ja kogenenumana.
Kokkuvõte
Peter Attia “Terve elu” on väga kasulik raamat kõigile, kes tahavad teadlikult hoolitseda oma tervise eest. See õpetab, et tervena elamine ei ole õnnelik juhus, vaid teadlik ja järjepidev töö. Ja kui alustada õigel ajal, saab väga palju ära teha selleks, et ka vanemas eas olla tugev, selge mõistusega ja elurõõmus.