Jaanus Riibe: kohalikud väikeärid vajaksid Tallinnas eraldi poliitikat

Arvamus
|
Jaanus Riibe
|
02.02.2025

Viimasel ajal on meedias küsitud, kas Eestis on liiga palju kaubanduskeskusi ja poode. Kuigi kodulähedased suured kaubanduskeskused pakuvad mugavust, ei paku need piisavalt palju isikupära ning väikepoed ja -ärid ei suuda nendega tihtilugu konkureerida. Kas pealinn saab siin väikeettevõtjatele appi tulla, et väikepoed välja ei sureks? kirjutab linnavolikogu liige Jaanus Riibe.

Kindlasti tasub senisest rohkem toetada kohalikke ärisid, mis loovad kohaliku toodanguga alternatiivi suurtele kaubanduskeskustele. Kohalik ettevõtlus on näiteks keldripoed, väikesed pagaritöökojad ja kohvikud, kuid miks mitte ka teenused nagu kingsepp, juuksur, remondikoda või muu. Kristiines on aastate jooksul tekkinud mitmeid toredaid väikepoode ja pagarikohti, mis lisavad kogukonnale omanäolisust ja soojust, ent ometi on nende püsimajäämine tiheda konkurentsi tingimustes olnud väga keeruline.

Kui väiksemad ärid kaovad, siis kaotame midagi olulist. Väikeäride toetamine ei ole vaid emotsionaalne valik, vaid oluline samm, et säilitada kohaliku elu mitmekesisus, pakkuda elukohajärgselt isikupäraseid teenuseid ja vältida ühetaolist kaubanduskeskkonda.

Vajame kindlaid toetusmeetmeid

Mujal maailmas on linnad kehtestanud meetmeid väikekaupmeeste toetuseks, pakkudes maksusoodustusi ja piirates suurte kaubanduskettide levikut kindlates piirkondades. Tallinn võiks nende kogemusest õppida ja tõsta kohalike väikeäride väärtust oma kogukonna südameks. Tallinna linn saab välja töötada selge programmi, kus seatakse prioriteediks väikeettevõtluse teke just asumites ja väiksemates piirkondades. Muidugi saame kohalikke väikeärisid ka ise aidata oma igapäevaste tellimuste ja valikutega. Kutsun kõiki linnaelanikke üles rohkem kasutama kohalike ettevõtjate teenuseid ja tooteid. Kuid sellest üksi on kahjuks vähe ja linn peab tegema siin konkreetseid samme.

Kuigi linn on ka üht-teist teinud – näiteks pakutakse alustavatele ettevõtetele nõustamist, tasuta või soodsa hinnaga ettevõtluskoolitust või teabepäevi, samuti on olemas messitoetused ja väike-ettevõtete digilahenduse toetus – samas puudub selge programm just asumites tegutsevate äride toetuseks, mistõttu pakun välja mõned konkreetsed ideed.

Soodsamad maksud väikeäridele

Kõik algab maksustamisest. Tallinna linn võiks kaaluda erinevaid maksusoodustusi kohalike ettevõtete arendamiseks. Näiteks kui linna omandis on vara, mis on seni välja rentimata, siis tuleks nende pindade poole vaadata just sellise pilguga, kuidas neid kogukonna jaoks ära kasutada ja panna need tööle väikeäridena. See võib tähendada soodustingimustel äripindu kohalikele ettevõtetele. Kui üürihinnad kasvavad, siis on väiksema käibe ja tuluga kohalikud ettevõtted sunnitud ümber kolima kehvematele pindadele.

Teen siin veel sammu kaugemale – miks ei võiks kehtida kohalike kohvikute või väikeäride ees täiendavalt tasuta parkimine, või vähemalt soodushinnaga? Kui kõikjal on tasuline parkimine, siis kaugemalt inimesed sinna ei tule, seda enam et kaubanduskeskuste parklad on üldjuhul, vähemalt piiratud ajaga tasuta. Väikeäridele on ligipääsetavus ja rendipinna asukoht määrava tähtsusega.

Ning kuidas teha nii, et väiksemad kohalikud tootjad ja teenuspakkujad saaksid osaleda ka avalike ürituste, asutuste või koolide toitlustamise suurematel hangetel – kas võiks olla sõnastatud reegel, et ka kohalikele äridele antakse võimalus.

Kui mõtleme veel kord koolitustele, siis koolitustega võiksid kaasneda erinevad toetused kogukonna tegevuste toetamiseks ja miks mitte luua eraldi nn toetusfond.

Ärid vajad paremat turundamist

Linnaosavalitsused peaksid võtma aktiivsema rolli, et korraldada erinevaid kampaaniaid ja üritusi, mis annaksid just sellistele kohalikele ettevõtetele võimaluse, eelkõige julgustada elanikke seeläbi eelistama kohalikke teenuseid ja tooteid. Linnaosavalitsustel on igal aastal toimumas rikkalik kultuuriprogramm – aeg on lisada nende kultuuriürituste juurde ka kohalike ettevõtete sektsioon ja kaasamine.

Küsimus on ka selles, milliseid täiendavaid reklaamivõimalusi võiks linn pakkuda kohaliku väikeettevõtluse toetamiseks? Kui anda võimalus panna oma teave või reklaam tänavanurgal asuvale avalikule teadete tahvlile, siis ka sellest on suur abi. Tihti puudub väiksematel äridel üldse oma reklaamieelarve, kuid entusiasm on olemas. Siin on linnaosavalitsustel võimalik palju ära teha.

Ka digilahenduste toetusmeedet, mida linn täna juba praktiseerib, saab oluliselt avardada. Täna on selgelt näha näiteks sotsiaalmeedia aktiivsuse kasvu, mida paljud piirkonnad enda kohalike ettevõtjate tutvustamiseks kasutavad alustades Hiiumaast kuni Tallinna linnaosadeni välja. See on nišš, mis vääriks läbimõtlemist. Äkki on võimalik anda linnal endal digitaalne ülevaatlik katusplatvorm just kohalikele ettevõtetele ja nende toetamiseks, kust leida vajalikud teenused oma kodu lähedalt kõige kiiremini.

Linnaruumi võimalused kohaliku äri toetuseks

Ka tänavaruum vajab vaatenurka avaliku ruumina, mis näeks ettevõtlusele paremaid võimalusi. Bürokraatiat tuleb lihtsustada, mis annaksid võimaluse tuua soojemal ajal osa oma tegevust ruumidest välja, seda eelkõige kohvikute seisukohalt. Kui asjaajamine tundub alustavatele ettevõtetele keeruline, siis see nõuab ka lihtsustatud regulatsioone. Näiteks oleks aeg kehtestada n-ö kiirendatud menetlused selliste ettevõtmiste käivitamiseks. Tänavakaubandus võiks üldse olla Tallinna linnas rohkem soositud.

On mõistetav, et linnaplaneerimise seisukohast on seni läinud suurem tähelepanu suurematele kaubanduskeskustele, mis tähendab tänavavõrgu ja muu taristu väljaarendamist, kuid väiksemate kohalike äride arendamine on jäänud osalt tagaplaanile. Ka siinkohal tuleks vaadata asja laiema, st kohaliku äri toetamise vaatenurgast. Nii tekiksid asumipõhised kogukonna väikeärid.

Kui suudame teha suures pildis muudatuse, siis hakkavad asumi elanikud valima igapäevaste tegevuste jaoks väiksemat kohalikku kohta. Loomulikult saab olla selline suund, poliitika ja otsused tasakaalustatud, sest see ei tähenda suurpoodidele vastandumist, kuid aitaks üldpilti muuta mitmekesisemaks ja pakkuda häid alternatiive.

Vajame meetmeid, mis aitaksid tugevdada väikeste kohalike ettevõtete positsioone, peame aitama kaasa sellele, et suureneks nende nähtavus ja konkurentsivõime.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt