Mati Raidma: maamaks annab võtme, et vabastada rohkem pealinlasi lumekoristusest

Arvamus
|
Mati Raidma
|
01.11.2024

Tallinna linnakassasse laekub 2025. aastal ligi üheksa miljonit eurot rohkem tulu kui tänavu. Nimelt tõuseb pealinnas maamaks, nagu kõikjal Eestis, sest maa väärtus on alates viimasest maa-ameti üleriigilisest hindamisest tõusnud keskmiselt suisa kaheksa korda.

Seetõttu võeti riigis vastu ka uus maamaksuseadus, mis maksu tõstab — kuid järk-järgult, kontrollitult ning vähem kui on suurenenud maa väärtus. Lisaks saavad omavalitsused senisest suurema finantsautonoomia. Kuna maamaks on kohalik maks, mis laekub linnadele-valdadele, saabki Tallinn 2025. aastal lisatulu ligi üheksa miljonit eurot.

See on suur summa. Linnal avaneb nüüd võimalus otsustada, kus on suurenenud maamaksust tuleva raha kasutamisel selge, et mitte öelda käegakatsutav tulemus, mida linlased tajuks ja näeks. Kas osa sellest rahast võiks suunata näiteks talviste linnatänavate ja kõnniteede puhastamiseks? Nii saame kõik, ka maamaksu maksjad, vastu selge ja mõõdetava teenuse.

Olgu öeldud, et kodualune maamaksuvabastus Tallinnas jääb kehtima, see on koalitsiooni tahe. Okupatsiooni ajal represseeritud inimestele säilib maksuvabastus ning pea 194 000 koduomanikku ei pidanud tänavu maamaksu tasuma. Tuleval aastal peavad aga vabastuseta eraisikud ja juriidilised isikud tasuma maksu nagu ikka. Esimene osamakse on aprillis ja teine oktoobris. Selgituseks veel, et 80% Tallinna maamaksu tasuvad juriidilised isikud.

Kust tuleb raha ja mida sellega teha?

Maamaksuseadust muudeti, sest 2022. aastal toimus Eestis maa hindamine. Maa väärtus tõusis 2001.aastaga võrreldes keskmiselt kaheksa korda. Sellest ka muutus. Edaspidi toimub hindamine iga nelja aasta järel. Tänavu 1. juulil jõustus maamaksuseaduse muudatus, et inimesi ja ettevõtteid ei tabaks äkitselt järsult suurem maksukoormus. Nii pandi paika ka tõusu piirmäärad.

2024. aasta maamaksu laekumiseks on Tallinnas prognoositud 25,1 miljonit eurot, laekumise tõus on ligikaudu 8,9 miljonit eurot. Seaduse järgi on 2025. aastaks kehtestatud maamaksu tõusu piirmääraks 50% seni kehtinud 10% asemel.

Selguse mõttes kordan aga linnapea sõnu: Tallinna linn ei plaani maksukoormusi tõsta. Oktoobris oli aeg Tallinna volikogul, nagu igal teisel omavalitsusel, kinnitada tuleva aasta kohalike maksude määrad. Maamaksu osas jäidki need muutmata, koalitsioonileppe järgi Tallinn makse tõstma ei hakka. Mainitud tõus on riigi poolt ja automaatne, täpsem teave leidub Tallinna kodulehelt.

Kuidas parandada elukvaliteeti Tallinnas?

Meil on aeg hakata maksudesse suhtuma kui peremehed omal vabal maal. Mitte kui pealepandud sundi või kümnist, mis on võõra oma. Makse kogume me endale, seda nii riigis kui ka linnas. See on meie kõigi raha, mille eest saame parandada meie kõigi elukvaliteeti.

Nüüd on Tallinnal võimalus suunata maamaksu lisatulu lumekoristusele, et võtta 2025-2026 aasta talvel ette ülejäänud kõnniteed, kuhu me tänavu ei jõua. See annab võimaluse ära lahendada ka lõputu mure lumekoristuse kvaliteediga. Et lumiseid kõnniteid ei tehta puhtaks mitte lepingu järgi kord-kaks päevas, vaid kasvõi korra tunnis näiteks seal, kus inimesi rohkem liigub. Siis pole ei lörtsi, pläga ega kukkumisi ning haiglaskäike. Saame lõpuks asuda lahendama olukorda, kus koduomanikel aedlinnades ajab munitsipaallumesahk omaniku poolt puhastatud maja sissesõiduteed päeval uuesti kinni.

Kõik on valikute küsimus

Loomulikult eeldab see selgeid ja kiireid otsuseid, sest lumekoristuses uue taseme saavutamiseks järgmisel talvel on vaja hanked välja kuulutada juba jaanuaris-veebruaris.

Üheksa miljoni eurot on väga suur raha. Siinkohal on vajalik rõhutada, et tegemist pole laenurahaga, millega saame vaid hooned-teid ehitada ja masinaid osta, mitte püsikulusid katta. Valida prioriteete, kuhu meie ühine linnaeelarvele lisanduv tulu suunata, on vastutusrikas ülesanne linnavalitsusele. Tallinna volikogu ja linnarahvas ootavad kargeid ja selgeid otsuseid järgmise aasta eelarvest.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt