Meil on olemas NATO õhuturve, kuid sisse tuleb seada ka NATO mereturve, kus erilise tähelepanu alla tuleb võtta Vene laevad, mis ei kasuta transpondereid ega ole normaalses ühenduses nii nagu laevad, mil midagi halba kavas ei ole.
Eesti ja Soome vahelise gaasitoru ja sidekaabli lõhkumine on järjekordne tunnistus, et Euroopa julgeolek on löögi all ning varasemad arusaamad ei kehti. Kahe merepõhjas asuva ühendustrassi samaaegne purunemine polnud juhus. Vene päritolu laevade liikumise tuvastamine gaasitoru purustamise piirkonnas ja NATO ning Euroopa Liidu juhtide telefonikõned Soome ja Eesti valitsusjuhtidele kinnitavad, et tegemist on väga tõsise aktsiooniga.
Soome lahel ja selle kohal on Vene laevade ja lennukite liikumine väga tihe. Oluline osa sellest on ühenduse pidamine Vene enklaavi ehk Kaliningradi oblastiga. Selle tiheda liikluse varjus on aga võimalik korraldada nii mõndagi. Veealune infrastruktuur on haavatav ning seda kasutatakse ära.
Jah, loomulikult tuleb selgeks teha kõik toru ja sidekaabli purustamise asjaolud ning süüdlane lõplikult välja selgitada, kuid juba praegu on selge, et Soome lahe ning laiemalt Läänemere põhjas olevate ühenduste turvalisust tuleb kiiresti suurendada. Lisaks gaasi- ja sideühendustele on Soome lahes näiteks ka elektriühendused Soome ja Eesti vahel.
Meil on olemas NATO õhuturve, kuid sisse tuleb seada ka NATO mereturve, kus erilise tähelepanu alla tuleb võtta Vene laevad, mis ei kasuta transpondereid ega ole normaalses ühenduses nii nagu laevad, mil midagi halba kavas ei ole.
Vastavalt rahvusvahelisele mereõigusele on Soomel ja Eestil võimalik ka oma territoriaalmerd liigutada lubatud maksimumini, mis tekitaks Soome lahel ka teistsuguse õigusliku režiimi, kuid säilitaks kolmandate riikide laevadele rahumeelse läbisõidu õiguse.
Lisaks agressioonisõja pidamisele Ukrainas testib Venemaa pidevalt ka lääneriikide valmisolekut provokatsioonidele ja hämaratele rünnakutele reageerida. Kõige nähtavam on viimasel paaril aastal olnud immigrantide korraldamine Valgevenesse ning sealt nende edasi surumine Poola, Leetu ja Lätisse.
Aga testitud on ka Vene-Norra piiri pidavust. Euroopa riikide infrastruktuuri kahjustamine asetuks sellesse ritta. Seega tuleb Eesti-Soome gaasitrassi ja sidekaabli kahjustamist võtta väga tõsiselt ning teha sammud, mis kindlustavad meie piirkonna julgeolekut, sealhulgas ühenduste turvalisust.
Maailm on praeguseks jõudnud seisu, kus vanad illusioonid on kokku kukkunud ning paraku on Venemaa tegutsemine Ukrainas, aga ka Valgevenes, Moldovas, Gruusias ja teisteski riikides selgelt näidanud, et tagasi ei põrkuta ühegi lääneriikidele seni mõeldamatuna tundunud käigu ees.