Kolmapäeval läbis riigikogus esimese lugemise riigikontrolli ja õiguskantsleri seaduse muudatus, millega kaotatakse 1. jaanuarist 2013 nende ametikohtade eripensionid.
„Kui vabariigi algusaastatel oli eripension üks osa motivatsioonipaketist meelitamaks inimest avalikku teenistusse, siis tänaseks on see süsteem ajale jalgu jäänud,“ ütles Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Remo Holsmer seadusemuudatust selgitades. „Eripensionid ei haaku Eesti pensionisüsteemi sambalise ülesehitusega, mis tugineb eeldusele, et pensioniea sissetulek kujuneb mitmest erinevast allikast.“
Riigikontrolöri ja õiguskantsleri ametipensioni kaotamine on osa valitsuskoalitsiooni poolt plaanitavast eripenisoni reformist. „Kavatseme üle vaadata ka teistes ametkondades makstavad staaži – ja ametipensionid ning seeläbi kogu süsteemi korrastada,“ lisas Holsmer.
„Praegu saab igaüks ise kaasa aidata oma tulevase pensioni kujundamisele, lisaks kohustuslikule teisele pensionisambale on võimalus liituda vabatahtliku pensionikindlustega või leida mõni muu säästmise viis,“ selgitas Holsmer, kes kuulub riigikogu sotsiaalkomisjoni. „Ka rahvusvahelised organisatsioonid nagu IMF ja OECD on korduvalt soovitanud Eestil eripensionite süsteem üle vaadata.“
Riigikogu liikme sõnul ei mõjuta eripensioni saajail teise sambaga liitumine eripensioni suurust, sest riiklikust pensionist erinevalt ei sõltu eripension makstud sotsiaalmaksust. „Seetõttu on eripensionile õigust andvatel ametikohtadel töötavail isikuil olnud kogumispensioniga liitumise korral teiste kindlustatutega võrreldes märksa soodsamad tingimused,“ lausus Holsmer.
Holsmeri sõnul maksab riik erinevate ametikohtade eripensionideks 2012. aastal välja 18,3 miljonit eurot. „2000. aastal piirdus eripensioni saajate arv 113 inimesega, 2006. aasta lõpuks oli neid juba 1678, praeguseks aga üle 2300 inimese. See omakorda on kasvatanud kordades ka kulu riigieelarves,“ märkis Holsmer, meenutades ühtlasi fakti, et riigikogu liikmete ametipension on kaotatud juba 2003. aastast.
Remo Holsmer kinnitas, et nii Reformierakonna kui tänase valitsuskoalitsiooni eesmärk on kõigile eakatele parema tuleviku tagamine. 1. jaanuarist 2012 taastusid riigipoolsed maksed teise pensionisambasse, mis kriisiaegadel peatusid. Lisaks on ettevõtetel ja tööandjatel võimalus maksta makseid oma töötajate III pensionisamba lepingusse, ilma selle eest tulumaksu maksmata.