5. aprillil möödus neli aastat USA president Barack Obama ajalooliselt kõnest Praha Hradśany väljakul, kus ta tegi üleskutse asuda liikuma tuumarelvavaba maailma suunas. Üheteistkümne NATO liikmesriigi parlamendi liikmed saatsid USA presidendile kirja, kus märkisid ära neli aastat tagasi tehtud üleskutse tähtsust ning kutsusid Barack Obamat üles uutele sammudele. Eesti poolt kirjutas kirjale alla Riigikogu Parlamentaarse Assamblee (IPU) Eesti delegatsiooni juht Tõnis Kõiv.
„5. aprillil 2009 Prahas peetud kõnes pidas president Obama tuumarelvi külma sõja pärandiks, mis jätkuvalt ohustavad maailma rahu. Kuigi külm sõda Venemaa ja USA vahel on saanud minevikuks, ei ole minevikuks saanud tuumarelvad. Hoopis vastupidi, nad on pigem rohkem ja laiemalt levinud;“ meenutas Kõiv.
Parlamendiliikmete ühises kirjas meenutatakse Ühendriikide presidendi sõnu, et USAl kui ainukesel riigil, kes on reaalselt tuumarelva kasutanud, on moraalne kohustus olla eestvedajaks tuumarelvavaba maailma suunas liikumisel. Samas lubas Obama toona, et USA vähendab oma tuumarelvi vastutustundlikult, kahjustamata ei enda ega liitlaste julgeolekuoluks vajalikku tasakaalu ega kaitsevõimet.
„Neli aastat on Prahas peetud kõnest möödunud ja hea võimalus vahekokkuvõtteid teha ning uutele sammudele innustada. Möödunud nelja aasta jooksul on USA ja Venemaa vahel sõlmitud uus START leping, kiiduväärt on NATO poolt võetud kohustus “luua tingimused tuumarelvavaba maailma jaoks.” NATO strateegilise doktriini kaudu. Barack Obama on saanud Nobeli rahupreemia oma püüdluste eest tuumarelvavaba maailma poole. Samas ei ole olukord Lähis-Idas paremuse poole liikunud ning Põhja-Koreast lähtuv tuumaoht pigem kasvanud,“ osundas Tõnis Kõiv parlamendisaadikute poolt allkirjastatud kirja teksti.
Riigikogu poolt maailma teiste parlamentidega suhtlemist koordineeriva delegatsiooni juht märkis, et kuigi tõstatatud teema võib tunduda kauge ja näiteks praegune tuumaoht Põhja-Koreas näida hoomamatu, on selge, et kui kusagil mujal maailmas peaks tuumasõda lahvatama, siis ei jää valusad tagajärjed meieni jõudmata.
Barack Obamale saadetud kirja koostamisel kandis põhiraskust liikumine “Parlamendiliikmed tuumarelvade leviku tõkestamise ja desarmeerimise eest” (ingliskeelne lühend PNND), mis tihedas koostöös ÜRO-ga toimetav ja üha laienev võrgustik. Ühise kirja edasisaatjaks oli Tśehhi Senati asespiiker Alena Gajduskova ning kirja sisu saab kokku kujundlikult kokku võtta järgmiselt: Barack Obama avas neli aastat tagasi Prahas ukse tuumarelvavaba maailma suunas, NATO riikide parlamendisaadikud kutsuvad teda üles nüüd sellest uksest sisse astuma.