Mainest huvitatud koolis on huvitegevus väärtustatud. Võimalus endale meelepäraseid tegevusi leida peab olema kõikidel lastel, hoolimata nende elukohast ja vanemate rahakotist.
Koit, Põhjarannik, Järva Teataja, Valgamaalane, Sakala, 10.05.2007
Mainest huvitatud koolis on huvitegevus väärtustatud. Võimalus endale meelepäraseid tegevusi leida peab olema kõikidel lastel, hoolimata nende elukohast ja vanemate rahakotist.
Uuringuagentuuri Faktum läbiviidud küsitlusele vastanud nimetasid põhilise takistusena huviharidusega tegelemiseks rahalisi võimalusi, ajapuudust ja kaugust elukohast.
Kõigil on aga õiguspärane ootus saada võrdselt koheldud.
Aprillis tööd alustanud valitsuse programmis on fikseeritud riiklik ringiraha 2000 krooni aastas igale 6-19-aastasele lapsele ja noorele. On lootust, et ringiraha eelnõu jõuab menetlusse juba enne suve.
Riikliku ringiraha kehtestamise järel muutub eriti oluliseks huvihariduse kättesaadavuse nõue.
Registrist leidsin 15-20 vallavalitsust, kes on kirjas huvikooli pidajatena. Huvikoole on Eestis aga 300 ringis. Võib järeldada, et maapiirkondade noortele jääb huviharidus vähem kättesaadavaks ning maal on huviharidus infrastruktuuri tõttu paratamatult kallim kui linnades.
2000-kroonine riiklik ringiraha on oluliseks abiks omavalitsustele, kellel on kohustus tegeleda huvitegevuse korraldamisega. Kui mõnedes omavalitsustes rahapuuduse põhjendusel huvitegevust seni ei toetatud, siis varsti ei saa seda enam ettekäändeks tuua.
Veel üks teema. Huvihariduse korral ei arvestata meil sooga. Poistele on tehnikaalad vähem kättesaadavad.
Loomulikult on tehnikaga seotud huviharidus kallis, aga ega muusika ja kunst odavad ole. Reaal-ja loodusainete osakaalu tõstmisel õppekavas on selgelt seotus sooviga suunata majandust teadusmahuka tootmise suunas.
Nii on ka tehnikavaldkonna huviharidus kaugemale ulatuvate mõjudega kui vaid elavaloomulistele poistele meelepärase tegevuse pakkumine.