Riigikogus suvel vastu võetud vanemahüvitise seaduse muudatuse alusel pikeneb vanemahüvitise saamise periood alates 1. jaanuarist 2006 töötanud vanematele seniselt 365 päevalt 455 päevale arvates rasedus- ja sünnituspuhkuse algusest ning mittetöötanud vanematele kuni lapse 14 kuu vanuseks saamiseni.
Reformierakonna esimehe, peaminister Andrus Ansipi sõnul on vanemahüvitis aidanud väga paljusid noori peresid ning väga paljud pered on otsustanud just seetõttu lapse muretseda. “Samas on Eestis 20 000 peret, kus mõlemad vanemad sooviksid last saada, kuid ilma tõhusa viljatusravita see neil ei õnnestu. Kui Taanis sünnib 6 protsenti lastest kehavälise viljastamise tulemusena, siis Eestis on vaid pool protsenti. Teame ka, et Taanis makstakse 90% viljatusravi kuludest riigi poolt kinni, “ütles Ansip. “Käesoleval aastal Eestis alustatav 10 miljoni krooni suurune programm viljatusravi kulude kompenseerimiseks on kindlasti väga oodatud,” lisas Ansip.
Rahvastikuminister Paul-Eerik Rummo ütles, et diskussioonides jääb sageli kõlama kaks lepitamatult vastandlikku seisukohta: üks, et ema olgu kodus lapse juures paigal võimalikult kaua, kasvõi lapse täiskasvamiseni välja, ja teine, et ka naiste põhihuvi olgu töö ja seltsielu. Rummo sõnul pole kumbki äärmus realistlikult võttes mõeldav ega vasta ka suurema jao naiste väärtushinnanguile. “Vanemahüvitis ise, selle maksmisperioodi pikendamine ja samm-sammult rakenduvad uued lapsehoiuvõimalused on ilmekas näide sellest, kuidas realistlik poliitiline mõtlemine viib hästitoimivate lahendusteni ka väga keerukates küsimustes.”
Selleks, et vanemahüvitise maksmist jätkataks alates 1. jaanuarist 2006 peavad uue avalduse esitama vanemad, kui:
ema oli rasedus- ja sünnituspuhkusel ning kelle õigus vanemahüvitisele lõpeb kehtiva seaduse kohaselt ajavahemikul 4.okt – 31.dets 2005;
ema ei olnud rasedus- ja sünnituspuhkusel ja kelle laps saab sel aastal 11 kuu vanuseks, kuid 1. jaanuaril 2006 ei ole veel 14 kuu vanune.
Avaldust ei pea esitama need vanemad, kelle õigus vanemahüvitisele 1. jaanuari 2006.a seisuga kestab.
Vanemahüvitist saab taotleda elektrooniliselt kodanikuportaali www.riik.ee/kodanikuportaal kaudu ja paberkandjal võtavad avaldusi vastu pensioniametid. Vormi selleks saab pensioniametist või sotsiaalkindlustusameti koduleheküljelt .
Reformierakonna pressiteenistus
Lisainfo:
Paul-Eerik Rummo
50 46 535
Teate koostas:
Triinu Rajasalu
50 46 090