Rahanduskomisjoni aseesimees Remo Holsmer (Reformierakond) saatis õiguskantsler Ülle Madisele kirja, et saada õiguslik hinnang maksumuudatuste seaduse kiirendatud korras menetlemisele riigikogus.
„2. detsembril esitles rahandusminister Sven Sester riigikogu rahanduskomisjonile kokku üle viie seaduse muutmist, mida taheti tulumaksuseaduse ja sotsiaalmaksuseaduse muutmise seaduse eelnõusse lisada. Sama tööpäeva õhtul saadeti rahanduskomisjoni liikmetele tutvumiseks kõigi vastavate seadusemuudatuste kavand kokku 37 lehel,“ märkis riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees õiguskantslerile saadetud kirjas.
„Rahanduskomisjon oli teinud ettepaneku eelnõu teiseks lugemiseks 7. detsembriks, seda rohkem kui nädal enne laekunud täiendavaid muudatusettepanekuid. Esitatud muudatusettepanekute arutelu jäi pooleli 5. detsembri rahanduskomisjoni istungil ning see jätkus 6. detsembril,“ kirjeldas Holsmer.
„Riigikogu liikmetelt on võetud mõistlik aeg maksumuudatustega tutvumiseks ning seisukoha kujundamiseks. Muudatused on ulatuslikud ja omavad laia sisuliselt mõju. Niisamuti ei ole esitatud muudatused läbinud tavapärast kooskõlastusringi Vabariigi Valitsuses ning neid pole tutvustatud ka asjassepuutuvatele ettevõtlusorganisatsioonidele,“ märkis rahanduskomisjoni aseesimees.
Holsmer viitab kirjas, et vahetult enne teist lugemist riigikogu täiskogus on eelnõus tehtud muudatused, mis ei ole otseselt seotud selle algse eesmärgiga.
„Ma ei vaidlusta valitsuskoalitsiooni soovi teha poliitilised eesmärgid seaduseks, kuid see ei saa olla õigustuseks, et kärpida parlamentaarset arutelu sisuliselt miinimumini. Sellise praktika mittekooskõlale õigusriigi põhimõtetega on varasemalt tähelepanu juhtinud Vabariigi President, kelle hinnangul ei ole põhiseaduse mõttega kooskõlas praktika, kus vahetult enne lõpphääletust lisatakse eelnõusse põhimõttelist laadi muudatusettepanekuid,“ selgitas riigikogu liige.
Holsmer tõi välja, et 5. detsembril saatsid Kaubandus-Tööstuskoda ja Tööandjate Keskliit riigikogu esimehele ja riigikogu rahanduskomisjonile kirja, milles samuti viidatakse tormakale ja ebakorrektsele seadusloome protsessile.