Riigikogu liige Aivar Sõerd (Reformierakond) esitas täna rahandusminister Sven Sesterile arupärimise, kuidas plaanib valitsus riigieelarve katteallikates asendada põhiseadusvastaseks kuulutatud alkoholiaktsiisi täiendava tõusu.
„Õiguskantsler Ülle Madise avaldas eelmisel nädalal seisukoha, milles kuulutas alkoholiaktsiisi tõusu 2017. ja 2018. aastal põhiseadusega vastuolus olevaks. Õiguskantsleri hinnangul on riigikogu maksutõusude kobareelnõu vastuvõtmisega eelmise aasta lõpus rikkunud õiguspärase ootuse põhimõtet, et makse ei muudeta vähem kui kuuekuulise etteteatamisega,“ lausus endine rahandusminister Aivar Sõerd arupärimises Sven Sesterile.
Sõerd märkis, et riigikogul on võimalus algatada 20 päeva jooksul seadusemuudatus ning põhiseadusevastane olukord lahendada. Juhul kui riigikogu seda ei tee, pöördub õiguskantsler tõenäoliselt riigikohtusse.
„Valitsusliidu kokkulepe näeb selleks ja järgmiseks aastaks ette täiendavaid kulusid vastavalt 48 ja 237 miljonit eurot. Nende kulude katteks olid ette nähtud maksupoliitilised meetmed nagu õlle, siidri ja veini aktsiisi täiendav tõstmine. Sellega pidi riigieelarvesse laekuma maksutulu 2017. aastal 25 miljonit eurot ja 2018. aastal 58 miljonit eurot,“ ütles riigikogu liige.
Ta tõi välja, et valitsusliidu eelarvekulude tabelis on lisaks alkoholiaktsiisile teisigi puudujääke: näiteks on rahandusministeerium teada andnud, et tulumaksuvaba miinimumi tõus 2018. aastal on riigile kulukam kui prognoositud 139 miljonit eurot.
„Rahandusministri kohustus on öelda, et juhul kui riik võtab täiendavaid rahalisi kohustusi, siis millistest allikatest need kulud kaetakse. Tekib küsimus, kuidas asendab Sester alkoholiaktsiisi tühistamisel riigieelarvesse 2017. ja 2018. aastal laekumata jäävad 83 miljonit eurot,“ küsis riigikogu liige arupärimises.
Sõerd soovib teada, kas katteallikatena märgitud tuluallikate äralangemisel on valitsusliidul lisaks seni kavandatud pakendiaktsiisile ning auto-, magusa-, panga- ja panditulumaksule tekkinud plaane veel mõne uue maksu sisseviimiseks.
Samuti soovib ta vastust, millistest koalitsioonileppes ette nähtud eelarvekulusid suurendavast lubadusest valitsus loobub, et mitte võtta riigile üle jõu käivaid kohustusi.