Eriline aeg nõuab erilisi otsuseid, erilised otsused aga nõuavad otsustajatelt meelekindlust minna vastuollu väljakujunenud hoiakutega. Sel nädalal jõuab lõpphääletusele eelnõu, millega Eesti lahkub Ottawa konventsioonist – otsus, mis annab meie riigile senisest suurema paindlikkuse kaitseplaneerimises, kirjutab riigikogu liige Alar Laneman.
Ottawa leppe objekti ehk maamiinide kasutamisega on käinud läbi ajaloo kaasas traagiline taust. Inimestele kangastuvad hukkunud tsiviilisikud, koduloomad ja muud traagilised pildid. Lisaks on see teema vähemal või rohkemal määral olnud seotud poliitilise võitlusega, mida teame „võitlus rahu eest“ nime all, kuid kus oli varjatud poliitiline agenda. Varjatud agenda toetas võitlust läänemaailma vastu.
Need traagilised asjaolud, mille olemasolu tuleb maamiinide puhul kindlasti tunnistada, on ju seotud mitte vahendiga ja selle tehniliste omadustega, vaid ennekõike selle vahendi vastutustundetu kasutamisega. Süüdi ei ole püss, süüdi on see, kes päästikule vajutab.
Nagu ütles eelnõu tutvustamisel välisminister, ei vasta 20 aastat tagasi sõlmitud leppe tingimused enam tänasele reaalsusele. Euroopas ja maailmas on julgeolekuolukord kardinaalselt halvenenud, Ukraina kaitseb end täiemahulise agressioonisõja vastu, agressorriik kasutab laialdaselt jalaväemiine ja paneb toime süstemaatilisi rahvusvahelise õiguse rikkumisi ja sõjakuritegusid.
Agressorriik, mida meie riigi Ottawa konventsiooniga liitumise ajal käsitleti partnerriigina, ei ole sellega ise ühinenud, kuna ei ole soovinud piirata oma tegevusvabadust.
Nõrgema osapoole kaitse
Eestil ei ole piiratud ressurssidega riigina oma esmase sõjalise kaitse rakendamiseks luksust loobuda ükskõik kui väikestest vahenditest enda ja oma rahva kaitseks. Miinid on läbi aegade olnud just nõrgema ja arvulises vähemuses oleva osapoole võitlusvahend. Eriti tõhus on jalaväemiin vastase vastu, kes kasutab massiliselt jalaväge. Miinid on kohustuslik element kindlustuste rajamisel, oluliste rajatiste ja taristu kaitsmisel.
Kõike seda on näidanud Ukrainas käiv sõda. Ukraina ohvitseride soovitus Venemaa naaberriikidele on üksmeelne – tootke või ostke suurtes kogustes jalaväemiine ning ohu korral ärge kõhelge neid kasutamast.
Eesti otsus arvestab muutunud olukorda ja võimaldab võtta jalaväemiinid kasutusele. Riske meie tsiviilelanikele hoiab ära miinide ning miiniväljade professionaalne ja vastutustundlik paigaldamine.
Näitab otsustavust
Otsus lahkuda Ottawa leppest on oluline mitmes plaanis. Esiteks demonstreerib see Eesti otsustavust oma rahva ja riigi kaitsmiseks. Me peame olema valmis rakendama kõiki võimalikke vahendeid, riskides seda tehes ka mõistmatuse esilekutsumisega rahvusvahelisel areenil. Teiseks on otsus loogiline jätk riigi senisele kursile ja tegevusele kaitsevõime arendamisel, mille kõige selgemaks näiteks on kaitsekulude kiire kasv, suurhanked, kaitseväe suurendamine, uute võimete loomine ja elanikkonna panus sellesse kõigesse.
Kolmandaks, Ottawa leppest lahkumise otsus sündis koos meie lähimate liitlastega ja on leidnud arusaamist ka Eestis paiknevate liitlaste silmis. Poliitiline ühtsus on oluline faktor ja Ottawa leppest lahkumise otsus on väärtuslik mitte ainult maamiinide küsimuses, vaid on hinnaline ka liitlaste vahelise ühtsuse ja ühiste otsusprotsesside saavutamiseks. Selliseid ühiste küsimuste teemasid on palju, esiplaanil on täna varilaevastik ja meie veeruumi kontroll.
Tegi olukorra halvemaks
Ottawa lepe on end tõestanud ebaefektiivsena. Vähe sellest, et lepe ei takista agressorit Ukraina vastu, on see aidanud kaasa uue relva tekkele, niinimetatud improviseeritud lõhkekehad ehk isevalmistatud või koduste vahenditega valmistatud lõhkekehad.
Nimetatud relvad on kusjuures veelgi suuremaks ohuks, kuna nad on reeglina paremini maskeeritud ning neid on ka raskem avastada. Kui selliste relvade valmistamise oskusteave hakkab levima tsiviilelanikkonna seas, leiab ta ilmselt üsna pea rakendust ka kuritegelikus maailmas. Nii et lepe ei ole suutnud tegelikult tagada seda, milleks ta mõeldud oli. Tunnustagem otsustajaid julguse eest teha Eesti kaitsmiseks vajalik otsus!