Eesti majandus on kindlates kätes

Eesti on mulle kallis ja meie ühine tulevik südamelähedane. Seepärast soovin jätkata Eesti tuleviku kujundamist. Jätkata poliitikas, sest Eesti tulevik sõltub poliitilistest valikutest ning poliitilised valikud tehakse Riigikogus ja valitsuses. Soovin võtta vastutuse nende valikute tegemise eest!

Eesti tulevik läheb mulle korda

Neli aastat tagasi tulin poliitikasse, et aidata Eestit edasi viia ja meie ühiskonda paremaks teha. Nii saan Eestile tagasi anda ja luua samasuguseid võimalusi ka noortele või vanematele, kes armastavad Eestit ja kes soovivad siin oma unistusi ellu viia. Et igaüks meist saaks tagasi vaadates öelda, et Eesti on andnud mulle suurepärase hariduse, kultuuri ja väärtuste pagasi ning võimaluse ennast teostada.

Luban, nagu neli aastat tagasi, et minuga on Eesti majanduspoliitika kindlates kätes. Mul on nüüd seljakotis kokku 30 aasta jagu rahvusvahelist ja juhtimise kogemust. Ettevõtlus- ja IT- ministrina kohtusin kümnete Eesti ettevõtetega ja juhtisin Eesti äridelegatsioone Aasiast Lähis-Ida ja Ameerikani.

Tõstame tulumaksuvaba miinumumi 700 euroni

Ma tean, kui tugev, mitmekesine ja innovaatiline on meie tööstus. Eesti on ükssarvikute kasvulava ja üha enam on iduettevõtete seas süvatehnoloogiaettevõtteid. Eesti külalislahkussektor on näidanud imetlusväärset vastupidavust ja kohanemisvõimet. Nii on Michelini giidi liikmesus auga väljateenitud tunnustus. Eesti digiühiskonda teatakse ja hinnatakse rahvusvaheliselt ja meie kübervõimed on maailma tipptasemel.

Ministri- ja parlamendikogemusele lisaks on mul 25 aasta jagu rahandus- ja panganduskogemust, lisaks töökogemus energeetikasektorist. Eesti Pangas olen töötanud enam kui 15 aastat, neist kaheksa asepresidendina. Osalesin Eesti krooni taaskehtestamisel, vastutasin pangandusreformide eest ja aitasin ette valmistada euro kasutuselevõttu Eestis. Eesti oli üks väga vähestest riikidest maailmas, kus globaalse finantskriisi ajal ei pidanud maksumaksja sentigi panustama pankade toetamiseks. Olen kahel korral esindanud Eestit Rahvusvahelises Valuutafondis (IMF) Washingtonis, aidanud käivitada Luksemburgis Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) ja lahendada euroala võlakriisi. Eestisse naastes asusin tööle Eesti Energiasse, kus juhtisin klienditeenuste valdkonda.

Keerulised ajad nõuavad julgeid valikuid

Riigi juhtimine vajab neil keerulistel aegadel kindlat ja kogenud kätt. Majandus-, rahandus- ja välismajanduspoliitika on minu fookus. Ärikeskkonna etteaimatavus on üks olulisimatest teguritest, mis mõjutab ettevõtjate riski- ja investeerimisvalmidust ning seeläbi majanduskasvu ja ühiskonna heaolu. Soovin jätkata tööd, mida tegin ettevõtlus- ja IT-ministrina, välisministri ülesannetes ja Riigikogu liikmena Eesti ärikeskkonna arendamisel ja Eesti tutvustamisel.

Sten Tamkivi, tehnoloogiaettevõtja:
“Eestis on äge digiriik ja ärksaim tehnoloogia-sektor. Enamuse viimasest neljast aastast on aga valdkonna ministrite osas olnud täielik ikaldus: kes ei tunne teemat, kes kardab ettevõtjaid, keda on häbi välismaale saata, kes kutsutakse kohe tagasi ja kes peab alati olema ainus tark toas.

Selle kurva seeria keskel oli Andres Sutt IT-ministrina silmapaistev vaheldus: alati entusiastlik, kodus kaasav ja kuulav, maailmas Eestit väsimatult esindav.”

Minu eesmärk on hoida meie majandusruum ettevõtlus- ja talendisõbralikuna. Et Eesti oleks parim paik nii kohalikele investoritele kui ka välisinvestorile. Kus ettevõtlikkus, riskijulgus ja innovatsioon on osa ühiskonna DNA-st, kus on lihtne ja õiglane ning rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline maksusüsteem. Olen veendunud, et rohepööre on meie jaoks selle sajandi suurim võimalus. See on ühtlasi kohustus ja vastutus järgmiste põlvkondade ees. Rohepööre on investeering tulevikku ega ole kulu, nagu ekslikult väidetakse.

Oleme kõige keerukamas julgeolekuolukorras pärast II maailmasõda. Parim tagatis meie kestvusele eestlastena on olla alati selle laua taga, kus arutatakse küsimusi ja tehakse otsuseid, mis mõjutavad Eesti tulevikku – ei iialgi enam üksi! Riigikogu väliskomisjoni esimehena seisan Ukraina igakülgse toetamise, Euroopa Liidu ja NATO ühtsuse hoidmise ja liitlaste veenmise eest, sest Venemaa kaotus ja Ukraina võit on vaba ja demokraatliku maailma ühistes huvides.

Andres Viisemann, LHV kaasasutaja:
“Tunnen Andrest kui väga head finants- ja rahandusinimest. Aga poliitikas hindan enim Andrese väitluskultuuri – esitada oma seisukohti argumenteeritult ja vastaspoolt austavalt.”

Ma unistan sellest, et Eesti rahvas, keel ja kultuur kestaks ja areneks ning et me riigi ja rahvana seisaksime alati vabaduse ja demokraatlike väärtuste eest, nii kodus kui ka maailmas. Et Eesti oleks eeskujuks ja rajaleidjaks.

Minust

Olen tallinlane alates 1991. aastast. Meie pere esimeseks oma koduks sai kahetoaline korter Lasnamäel Katleri tänaval, kust kolisime pärast laste sündi edasi kesklinna. Ehkki olen nüüd juba nõmmekas, seovad mind kesklinnaga 20 tööaastat.

Meil on abikaasa Siiriga kolm last. Vanem poeg Kristian Erik töötab Londonis advokaadibüroos, tütar Anna-Liis töötab Amsterdamis finantsvaldkonnas ning noorim poeg Karl August lõpetab kevadel gümnaasiumi. Abikaasa Siiri tegutseb personalivaldkonnas. Ta aitab ettevõtetel leida parimaid juhte ja talente ning organisatsioonide eri rahvustest meeskondadel paremini mõista kultuuridevahelisi erinevusi, et saavutada nii meeskonnana paremaid tulemusi. Samuti aitab ta välismaalastest töötajatel ja nende abikaasadel mõista Eesti kultuuri ja meie väärtusi ning muuta nende sisseelamist sujuvaks.

Minu lemmikkoht on meie maakodu Muhu saarel – seal, kus aeg puhkab. Mulle meeldib kokata ja toitu nautida. Ilmselt olen selle pärinud oma vanaemalt, kes oli Põltsamaa konservitööstuse peatehnoloog ehk teisisõnu peakokk. Kooliajast saadik on mulle meeldinud kestvusalad (suusatamine, jooks, rattasõit) ja tervisespordiga tegelen jõudumööda ka praegu.

Meil on üksteist toetav ja kokkuhoidev pere. Ja kuhu iganes meid on töö või õpingud viinud, oleme alati jäänud Eesti patriootideks ja saadikuteks.

Andres Sutt: majandus on jätkuvalt Reformierakonna programmi alustalaks

24. jaanuar 2023

Meediaväljaannetes on küsitud, et kuhu on meie erakonna programmist kadunud majandusfookus. Mina ütlen, et see pole kuhugi kadunud vaid kõige muuga põimunud.

Loe veel

Andres Sutt: maksuküüru kaotamisest võidaks kõige enam just keskklass

11. jaanuar 2023

Möödunud aastal on joon all ja seda ka maksustamise vaatest ning veebruari keskel antakse stardipauk tulude deklareerimisele. Kindlasti leidub neid, kes saavad rõõmustada maksutagastuse üle, sest on näiteks investeerinud pensioni kolmandasse sambasse või tasunud lapse koolituskulude eest.

Loe veel