Luba mul ennast Sulle kõigepealt tutvustada –  mina olen Mart. Kaja Kallase mõlema valitsuse ajal Reformierakonna Riigikogu fraktsiooni juhi ametit pidanud endine omavalitsusjuht. Olen seisnud meie huvide eest juba kahtedel valitsuskoalitsiooni ja eelarveläbirääkimisel. Fraktsioonijuhi amet on olnud minu elu seni suurim väljakutse, millele olen ennast kogu hingega pühendanud. Võimalus seda pidada on olnud suur tunnustus ja täna palun Sinult usaldust, et saaksin parlamendis samas vaimus ka uuel perioodil jätkata.

Usun, et oleksin Reformierakonna meeskonnas järgmises Riigikogu koosseisus vajalik inimene, kes ei karda oma ideede eest seista, aga kuulab ja arvestab ka teistega. Kahe koalitsiooni jooksul olen inimeste äärmustest keskpõrandale kokku toomist omajagu harjutanud ja seda oskust läheb tulevail aastail veelgi enam vaja. Ainult Reformierakonna püsimisel valitsuses saame tunda, et riik on kindlates kätes.

Mis siis järgmistel aastatel teha tuleb, et me kõik saaksime end kindlalt tunda?

Kõige olulisem teema on julgeolek ja seda tuleb kindlustada laiapõhjaliselt, tarku ja läbimõeldud otsuseid tehes. Sel suvel jõudsime ajaloolise kokkuleppeni. Läbirääkimised ei olnud sugugi lihtsad, aga tulemus – igal aastal 3% SKP-st kaitsekuludesse ning kindel suund eestikeelse hariduse suunas – oli seda väärt. Seda välja võideldud kurssi tulengi Toompeale hoidma.

Teine julgeoleku alus on korras ja vastutustundlik rahanduspoliitika. Sõltumata keerulisest ajast oleme proovinud leida tasakaalu toetuste ja eelarve eesmärkide täitmise vahel, selle põhimõtte hoidmiseks on vaja kindlat kätt. Kindlalt seisan ka lihtsa ja õiglase maksusüsteemi eest, mis Eestit alati teistest Euroopa riikidest eristanud on. Teame kõik, et ebakindlus maailmas on Eesti majandust tugevalt raputanud ja koondamised räsivad tööturgu, inimeste toimetulekut ja niigi valutavaid südameid. Et hoida inimeste motivatsiooni täita maksude tasumisega oma kodanikukohust, peame kaotama tänaste palganumbrite juures karjuvalt ebaõiglase maksuküüru ja tegema 700 eurot tulumaksuvabaks kõigile.

Loodusfännidest laste isana on mulle hingelähedased ka meie metsa, kliima ja keskkonnaga seotud teemad. Üks meie suurimaid loodusväärtusi on mets, peame seda hoidma ja targalt majandama. Erametsaomanik olla on uhke, see peab olema auasi. Need inimesed hoolitsevad hingega meie maa kopsude eest ja läbi põlvkondade oma vara heaolu ja metsa jätkusuutlikkuse eest. Ka mina soovin oma lastele pärandada edasi väikese metsatuka koos tarkusega seda õigesti hooldada ja julgusega sel teemal ka teisi harida.

On selge, et elame murrangu ajal, kus vajame energia- ja rohereformi. Puhtam ja säästlikum elukeskkond ning nutikas majandus peab olema meie eelis, mitte takistus. Selleks on vaja koos kokku leppida eesmärgid ja reeglid ning selleks on meil kindel plaan vastu võtta kliimaseadus.

Läbimõtlemist vajab Eesti tuleviku energiaportfell, kus rõhk peab olema targal energia ja CO₂ kokkuhoiul. Just targad lahendused ja nende eest seismine, ka kriitika hinnaga, on töö, mis päriselt kannab vilja. Nagu paljud teised, valutasin sel suvel südant energiahindade pärast ja minu pakutud lahendus – börsil säästu kasutuselevõtuks ja tipuhindade vältimiseks 15 minutiks börsi uuesti avamine – ongi realiseerunud. Eesti digirevolutsioon ei ole kaugeltki lõppenud, meie inimestel jagub uusi mõtteid ja ideid; poliitikutena peame terad sõkaldest eraldama ning kogu Eesti hüvanguks tööle panema. Kindel on aga, et vajame põlevkivielektrijaamadele alternatiive ning üks võimalus on kaasaegne väike tuumajaam – kas Sina oled oma seisukoha juba kujundanud? Mina kavatsen seda toetada.

Samuti pean oluliseks keskkonnasäästlikke transpordiühendusi nii Eestis kui ka väljaspool. Toetan Harjumaale ja Rae valda trammiprojektide edendamist, Rail Balticu kiiret valmimist ja riigisisest raudtee arengut, uusi liine ja rohkem uusi mugavaid ronge.

Rae volikogus ütlesime EI Vene laiusega raudtee arendusele ning arvestades meie geograafilist paiknemist pean ainuõigeks, et Eesti toetab Euroopa Komisjoni algatust Vene laiusega raudtee väljavahetamiseks Euroopa laiuse vastu. See on ambitsioonikas ja ilmselt aastakümneid kestev projekt, kuid Ukraina kogemust vaadates meie julgeoleku seisukohalt ainuõige ning samas suurepärane võimalus Euroopa toel oma raudteevõrk ajakohastada.

Kui need teemad Sindki kõnetavad, palun neil valimistel Sinu toetust!

Mart Võrklaev: Reformierakond katteta rahakülviga ei tegele

6. veebruar 2023

Raimo Poom kirjutab lehes, et Reformierakonna valimisprogrammist ei leia lademetes kulukaid valimislubadusi, aga teeb miskipärast järelduse, et see teeb meie programmi “ümaraks”. Erakonna programmitoimkonna juhina ma selle viimase hinnanguga ei nõustu.

Loe veel

Mart Võrklaev: keeleseaduse muutmisega ei pea praegu kiirustama

19. jaanuar 2023

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas kirjutas, et viimaste koalitsioonikõneluste ajal Reformierakond eestikeelse hariduse küsimuses "erilist initsiatiivi ei ilmutanud ja oli pigem valmis erimeelsuste ületamiseks üleminekut kas leppest üldse välja või siis vaid deklaratiivseks, tähtaegadeta tegevussuunaks jätma".   Reformierakonna läbirääkimisdelegatsiooni liikmena viibisin nende kõneluste juures algusest lõpuni ja ütlen, et Lukas ei räägi õigust.

Loe veel