Ühendamine, koostöö ja lõimumine. Põhja-Sakala valla moodustamisest on möödunud üks valimisperiood, kuid uue suurvalla ühtseks muutmisel on veel palju teha. Kõik külad, piirkonnad ja keskused peavad saama suurvallas oma identiteeti arendada ning tundma end täieõiguslike suurpere liikmetena. Muudame valla juhtimise vabaks ja demokraatlikuks nii, et igal üksikisikul ja kodanike ühendusel on arengute kavandamisel ja elluviimisel oma väljund (külaseltsid, kultuuriseltsid, MTÜd, spordiklubid jne).
Hoolimine ja arvestamine oma inimestega. Kohaliku omavalitsuse põhiprintsiip on kohaliku elu korraldamine. Seadusest tuleneb hulk kohustusi, kuid nende realiseerimisel peab vald esikohale seadma kodanike põhjendatud vajadused ning hoolima iga üksikisiku eripärast. Lugupidav suhtumine kogukonda, kodanikesse, koostööpartneritesse ja teenistujatesse on tänapäevase juhtimise alustala, mida Reformierakonna valimisnimekirjas kandideerijad väga tähtsaks peavad ja järgmisel perioodil valla juhtimises rakendada lubavad.
Koostöö. Koostöö tegemine arengule suunatud organisatsioonidega (EAS, PRIA, KÜSK, KIK jne) arendab vallajuhtide ja ametnike oskuseid ning loob võimalusi uute projektide elluviimiseks. Teeme koostööd kõikide vallavolikogu erakondade ja valimisliitudega, kes jagavad kodanikuühiskonna väärtuseid, on valmis ühiste eesmärkide saavutamiseks kompromisse tegema ning hindavad kodanike põhiõiguseid.
Kommunikatsioon. Kaasava ja avatud vallajuhtimisega tagame, et kõik menetluses olevad eelnõud oleksid enne komisjonidesse ja vallavolikogusse jõudmist Põhja-Sakala valla ametlikes sotsiaalmeediakanalites avalikud. Nii saavad vallaelanikud neile oma hinnanguid anda ja ettepanekuid esitada.
Eelarve. Valla eelarve koostamisel lähtume põhimõttest, et paikkondadesse tehtavad investeeringud oleksid valimisperioodi jooksul proportsioonis neist pärit maksulaekumistega. Ükski piirkond ei tohi end kõrvalejäetuna tunda, sest oleme üks vald.
Personalipoliitika ja valitsemise ökonoomsus. Ametnike ja spetsialistide palkamisel eelistame oma valla inimesi. Väljastpoolt valda palkame inimesi siis, kui oma vallast pole vajalike teadmiste ja oskustega inimesi võimalik leida. Valla personalipoliitikas keskendume teenistujate arendamisele ja koolitamisele, kogemuste jagamisele ning heale juhtimistavale. Leiame võimalusi valitsemiskulusid vähendada ja eluliselt vajalikke teenuseid erasektorist sisse osta.
Kaasamine. Kaasamine muudab valla juhtimise avatumaks, otsuste tegemise läbipaistvamaks ja suurendab inimeste usaldust valla vastu.
Kaasava eelarve hääletusel rahastuseta jäänud ideed suuname aruteluks vallavolikogu komisjonidesse.
Lapsed ja noored vajavad tähelepanu ja arenguvõimaluste loomist. Noorte kaasamine projektipõhistesse tegevustesse seob neid oma kodukohaga. Seda võimaldavad teha näiteks noortekogu, suvelaagrid, noorte ettevõtluskoolituse ja -programmide käivitamine, noorte omaalgatusprogrammide käivitamine, kaasrahastamine jne.
Lubadused Põhja-Sakala valla lapsevanematele ja lastele:
Tagame kõikidele soovijatele võimaluse oma laps lasteaeda panna.
Loome lasteaiakoha taotlemiseks tänapäevase ja mugava IT-lahenduse.
Renoveerime lasteaedade mänguväljakud.
Võimaldame kõikide koolide õpilastele tasuta hommikupudru ja õhtuoote.
Tagame, et huvitegevus oleks kättesaadav igale lapsele ja noorele.
Loome koos ettevõtjatega fondi, et toetada vallas noorte kultuuri- ja sporditegevust.
HARIDUS
Haridus muudab meid enesekindlamaks, loob võimalusi, annab tiivad ja on noorte tuleviku kujundaja.
Muudame Suure-Jaani kooli praegused Sürgavere, Tääksi ja Vastemõisa õppekohad iseseisvateks õppeasutusteks. Tagame kodulähedase alghariduse kogu Põhja-Sakala vallas.
Renoveerime Suure-Jaani Kooli ja Suure-Jaani Gümnaasiumi ühishoone vana õppekorpuse.
Taastame Suure-Jaani gümnaasiumi koos alg- ja põhikooliastmega.
Toome koostöös õppeasutustega valda ülikoolide suvekursused.
Parandame laste ja noorte liiklusharidust. Arendame koos piirkonna autokoolide ja transpordiametiga õpetajate oskusi ning korraldame kooliõpilastele tasuta liikluskoolitusi. Et pärast kooli edukalt tööjõuturule siseneda, on autojuhtimisoskus hädavajalik. Seepärast toetame valla gümnasistide B-kategooria sõidukijuhiõpet 50% ulatuses.
Arendame noorte majandusoskusi. Seome õppekavades plaanitud koolituse ettevõtluskursusega. Toetame ja arendame selleks sobivaid pedagooge.
Pakume vähemalt viis aastat valla õppeasutuses töötanud pedagoogidele nn „vaba veerandi“ võimalust, et ennast täiendada.
Tagame, et vallale kuuluvates koolides ei moodustata liitklasse rohkem kui kahest klassist.
EAKAD JA PENSIONÄRID
Vald aitab hätta sattunud kodanikke. Ühiskondliku kokkuleppe kohaselt tuleb vallal abiteenuste eest maksta ja seda oleme kõik nõus tegema.
Lõpetame koos EELK Suure-Jaani Johannese kogudusega vana pastoraadihoone seisma jäänud renoveerimise valla eakate ja pensionäride päevakeskuseks.
Toetame valla pensionäride ühenduste tegevust ja ühisürituste korraldamist – aitame vahetada informatsiooni ja abistame transpordi korraldamisega.
Tagame hajaasustuses elavatele pensionäridele kord nädalas kaupluse külastamiseks tasuta transpordi.
Arendame sotsiaalhoolekandeteenust ja loome uusi võimalusi, mille siht on abivajavatele inimestele erinevate vabaduste kindlustamine, sotsiaalse kaasatuse suurendamine ning vaesuse ennetamine ja leevendamine. Pakume pensionäridele võimalust külastada kord kuus tasuta Suure-Jaani Tervisekoja veekeskust
ETTEVÕTLUS VALLAS
Ettevõtlus- ja töökohtade loomine suurendab valla eelarvet ja sellest sõltub valla areng.
Loome eksperttöörühma, kelle ülesanne on luua vajalik strateegia ettevõtete kutsumiseks praegu tühjalt seisvasse Suure-Jaani tööstusparki.
Alustame koostööd EASiga, et tutvustada Põhja-Sakala valla investeerimis- ja ettevõtluskeskkonda trükistes, mida levitatakse välismaa lennujaamades ja sadamates.
Ehitame valda munitsipaalelamuid, mis on mõeldud ettevõtete töötajatele ja valla asutuste teenistujatele.
Arendame koostööd Tartu ja ülejäänud Lõuna-Eesti start-up-kogukondadega, et meelitada Põhja-Sakala valda uusi ettevõtteid ja
Loome valda ettevõtlusinkubaatori, kus osutatakse alustavatele ettevõtjatele tugiteenuseid (nõustamine, raamatupidamine jne). Äsja loodud ettevõtetele renditakse inkubaatorite juurde kuuluvaid ruume, mille rendihind on esimestel tegevusaastatel minimaalne.
Propageerime ja tarbime kohalike ettevõtjate teenuseid ja tooteid. Vallavalitsus ei sekku ettevõtlusesse ega konkureeri ettevõtjatega.
Korraldame valla elanikele ettevõtluskursuseid. Selleks on vaja luua vallas ettevõtluskeskus, kes aitab alustavatel ettevõtetel tuule tiibadesse saada. Esimesel kahel aastal osutatakse alustavale ettevõttele tasuta raamatupidamisteenust.
Muudame traditsioonilised kultuuriüritused ettevõtlusveduriks. Vallas toimub traditsioonilisi kultuuriüritusi, kuhu saabub palju külalisi. Väljastpoolt valda osalevatele inimestele on vaja pakkuda teenuseid, mis panevad nad piirkonnas rohkem aega veetma. Selleks on vaja luua koos elanikega majutuskohti ja põnevaid teenuseid (sh liikluskorraldus-, turva-, video-, toitlustus-, majutusteenused jne). Vallavalitsus saab loodava ettevõtluskeskuse kaudu selles protsessis olla koolituste korraldaja, eestvedaja ning toetaja.
ELUKESKKOND
Tagame koostöös päästeametiga kiire reageerimise eriolukordadeks, et majapidamised ei peaks pikalt ilma elektri ja joogiveeta olema.
Keskendume liiklusohutuse suurendamisele valla teedel ja tänavatel. Töötame välja liiklusohutuse kava. Moodustame liikluskomisjonid, kuhu kaasame valdkonna spetsialistid. Korraldame transpordiameti kui liiklusvaldkonna kompetentsikeskuse abiga vallaametnike ja valla haridusasutuste nõustamise liiklusohutuse teemadel.
Korrastame Suure-Jaani, Võhma, Olustvere ja Kõpu kõnniteed.
Tagame valla suurimatest küladest tolmuvaba ühenduse Võhma, Suure-Jaani ja maakonnakeskuse Viljandiga.
Jätkame kergliiklusteede ehitamist üle valla.
Katame Võhma, Suure-Jaani, Olustvere ja Kõpu videovalvega.
Rajame üle valla koerte treening- ja mänguväljakud.
Rajame valda uusi discgolf’i väljakuid ja laiendame juba olemasolevaid.
Loome tervisenõukogu. See on valla töögrupp, mille liikmed esindavad erinevaid tervise ja heaoluga seotud valdkondi (sh haridus, sotsiaaltöö, korrakaitse, kultuurikorraldus, heakord, maaplaneeringud jm).
Edendame rahvatervist. Värskendame Võhma terviserada, rajame valda uusi terviseradu ning loome elanikele tervist edendavaid tegevusi. Selleks teeme valda ametikoha rahvatervise edendamise projektijuhile, kelle vastutusalas peavad saama tuule tiibadesse kõik valla spordirajatised, uued loodavad terviserajad ning tervise edendamise üritused (nt Sakala jooks, Sakala suusamaraton, Sakala rattasõit, Sakala matk, Soomaa retked jne).
Remondime Võhma endise tuletõrjemaja ja Võhma muuseumitoa hoone katuse.
Teeme koostööd Transpordiametiga, et Kõo küla läbivale Põltsamaa-Võhma maanteele saaks rajatud ohutussaared, mis sunnivad autojuhte pidama kinni lubatud piirkiirusest ja muudab jalakäijatele sõidutee ületamise ohutuks.