Harku valla Re-Start:
Konkreetsete tegude ja uue mõtteviisi juurutamisega loome koos elanikega kõigile parema homse ja ülehomse.
Paremini hoitud juhtimine
Viime valla juhtimise kvaliteedi uuele tasemele. Kuigi volikogu saab mandaadi neljaks aastaks, siis ulatub otsuste mõju palju kaugemale – seega peame lahendusi pakkudes silmas pikka perspektiivi. Arvestame elanikega ja kaasame kogukondi.
- Toome vallajuhtimisse parema kvaliteedi ja läbipaistvuse
- Toome vallavalitsusse siseaudiitori, kes on volikogu otseses alluvuses.
- Kaardistame vallavalitsuse töötajate ametikirjeldustest lähtuvalt tööülesanded, et igast osakonnast saaks oma valdkonnas tugev kompetentsikeskus, kaoksid dubleerivad tegevused ning vallaelanike jaoks oleks selge, kelle poole oma küsimustega pöörduda.
- Vallavalitsuse juhtimisel on peamine kriteerium professionaalsus, vajadusel kasutame vallavalitsuse liikmete palkamiseks avalikke konkursse.
- Muudame valla planeerimisprotsessid teadmispõhiseks ning objektiivsetest kriteeriumitest lähtuvaks
- Arengukavad peavad sisaldama tagasivaadet, tuginema adekvaatsetele hinnangutele ja olema koostatud huvigruppe kaasates. Korrektsele andmestikule tuginev ja tõene eelarve võimaldab arvestada valla arenguvajadustega parimal võimalikul viisil ning kasutab valla ressursse otstarbekalt, maksimaalses võimalikus mahus.
- Tagame OÜ Strantumi tegutsemise, lähtudes valla elanike huvidest
- Viime läbi põhjaliku Harku valla kommunaal- ja veemajanduse auditi, et tagada vee-ettevõtjate tegevuse läbipaistvus ja kvaliteetne teenus.
- Muudame OÜ Strantumi nõukogu koosseisu valiku põhimõtteid selliselt, et esmane kriteerium oleks professionaalsus, mitte poliitiline kuuluvus.
- Seisame selle eest, et asjatundlikult korraldatud veemajandus tagaks joogivee kvaliteedi ja jätkusuutliku kättesaadavuse. Lisaks otsime kastmisveelahendusi põhjavee ressurssi kasutamata.
- Moodustame vallaelanikest ekspertide võrgustiku
- Loome võrgustiku koduvallas elavatest oma ala ekspertidest, keda saame kaasata volikogu komisjonide töösse ja arengukavade koostamisse. Roteerime pidevalt komisjonide liikmeid vajamineva kompetentsi põhjal. Loome arengukavade täitmise kontrolli- ja hindamissüsteemi.
- Valla arengukava alusdokumendid on piirkondade arengukavad
- Piirkonnapõhiste arengukavade koostamiseks kaasame Harku valla kantide kodanikuühendusi senisest süsteemsemalt, millega tagame parima teadmise piirkondade vajaduste kohta ja loome tegevuskavas süsteemi nende huvide ja vajaduste võrdseks arvestamiseks.
- Muudame asjaajamise elaniku ja valla vahel selgeks ning lihtsaks
- Tagame, et kogu valla juhtimist ning elanikke puudutavad toimingud ja otsused on lihtsasti leitavad valla veebilehelt. Loome veebikeskkonna, mille kaudu on elanikel lihtne ja läbipaistev vallaga suhelda ning algatusi teha. Enda esitatud küsimuse või taotluse hetkeseisu on võimalik pidevalt jälgida.
- Automatiseerime IT-lahendustega vallavalitsuse rutiinseid protsesse, et ametnikel oleks rohkem aega sisuliseks tööks, mis vajab just inimlikkust ja vahetut suhtlust. Sellega tagame selge ja lihtsa asjaajamise, mis on eeldus vallavalitsuse ja -elanike kommunikatsiooni heale toimimisele.
- Loome koostöös kogukonnakeskustega motivatsioonisüsteemi, et kutsuda vallas elavaid inimesi end oma elukohta sisse kirjutama
- Rohkem inimesi, kes on registreerinud oma elukoha Harku vallas, tagab investeeringuteks suurema tulubaasi.
Paremini hoitud haridus
Eesti parimat haridust pakkuda lubaval vallal tuleb panustada selle lubaduse sisusse. Iga laps Harku vallas peab saama võimaluse käia kodulähedases lasteaias ning algkoolis. Valla haridusvõrk peab toetama laste õppimist koduvallas vähemalt põhikooli lõpuni. Ühtlasi peab haridusvõrk tagama mitmekülgsed valikuvõimalused, et igale lapsele oleks olemas sobiv õppeasutus ning vajalik personaalne lähenemine. Haridusvõrgu kujundamisel lähtume demograafilistest prognoosidest, parimatest meetoditest ja uuringutest.
- Tagame igale Harku valla lapsele elukohta arvestava lasteaiakoha
- Lasteaiakohtade prognoosimisel ja rajamisel arvestame demograafilist uuringut, et katta vajadused nii lähi- kui ka kaugemas tulevikus.
- Tagame kõigile 1,5−7-aastastele lastele elukohta arvestava lasteaiakoha, avades Vääna-Jõesuu, Tabasalu Mürsiku ja Tiskre lasteaiad. Kasutame võimalusel olemasolevaid hooneid, laiendame juba toimivaid lasteaedu uute lahendustega või ehitame juurde ajakohaseid hooneid.
- Loome IT-süsteemi, kus lasteaia- ja koolikohtade järjekord on lapsevanematele reaalajas kättesaadav ja koha määramine toimub arusaadavate põhimõtete alusel.
- Tagame igale Harku valla lapsele kodulähedase koolikoha
- Teeme otsuseid, tuginedes korrektsele ja põhjalikule demograafilisele uuringule, kus lähtutakse prognoosimisel muu hulgas ka planeeringutest ning väljastatud ehituslubadest. Uuringute alusel hindame vajadust koolikohtade järele nii lühemas kui ka pikemas perspektiivis.
- Loome lastele valikuvõimaluse erinäoliste koolide vahel, suurendades seeläbi koduvallas õppivate laste osakaalu ning hoides kokku kodu ja kooli vahel liiklemisele kuluvat aega. Lastel peab olema võimalik õppida kodulähedases koolis. III kooliastmes loome õpilastele võimaluse valida kolme erinäolise üheksaklassilise kooli vahel, milleks on Tabasalu, Muraste või Tiskre kool.
- Harku valla koolide õppekavadesse kuuluvad õppeained, mis arendavad tänapäevaseid praktilisi oskuseid ning nendes kasutatakse kõige ajakohasemat õpikäsitust.
- Toetame võimaluste piires koolide ja õpilaste osalemist erinevates kohalikes ning rahvusvahelistes programmides.
- Tagame toe lastele, kes vajavad haridusteel rohkem tähelepanu
- Jätkame tugisüsteemi esmatasandi arendamist koolidele ja lasteaedadele ning rajame koostöös teiste omavalitsustega kooli erivajadustega lastele.
- Pöörame tähelepanu ja leiame lisavõimalusi andekatele lastele.
- Loome toetava õppekorralduse süsteemi muukeelsetele lastele lasteaia- ja koolitee läbimiseks Harku valla õppeasutustes. Vene emakeelega õpilastele loome Tabasalu koolis võimaluse õppida valikainena vene keelt tasemel, mis tagab keele kirjaliku oskuse emakeelele sobival tasemel. Lisaks võimaldame neil õppida süvendatult vene kirjandust. Kaalume vajadust luua vene emakeelega õpilastele algklasside tasemel keelekümblusklassid.
- Muudame õpetajate ja tugipersonali palgad ning motivatsioonipaketi konkurentsivõimeliseks lähiomavalitsuste omadega
- Kaasame haridusjuhid ja vaatame koos tulevikku, kuidas tagada haridusasutustes võimalikult head töö- ja palgatingimused. Nii väärtustame praeguseid Harku valla haridustöötajaid ning toome parimad uued õpetajad just meie koolidesse ja lasteaedadesse.
Paremini hoitud majandus
Harku vald on majanduslikus mõttes edukas vald. Ressursse tuleb kasutada õigesti ja tulevikku vaatavalt, et valla pakutavad teenused ja võimalused tooksid kasu igale vallas elavale inimesele. Olgu vajaminevaks siis lasteaed, töökoht või taristu. Soodustades töökohtade loomist Harku vallas, vähendame siinsete elanike keskkonnajalajälge, edendame kohalikku majandustegevust ja tugevdame piirkonna konkurentsivõimet soodsa majanduskeskkonna loomisega.
- Toetame ettevõtluse juurdetoomist valda
- Tänu ettevõtlusele on rohkematel vallaelanikel võimalik töötada koduvallas, mis vähendab pendelrännet Tallinnasse ning toetab toitlustuse ja teenuste infrastruktuuri kujunemist vallas.
- Toetame tööpesade ehk vajaduspõhiste kontoripindade loomist, mis võimaldavad teha tööd kodule lähemal juhul, kui kodus selleks võimalused puuduvad, aga kaugtöö võimaldab tööülesannete täitmist.
- Oleme ettevõtjatele partneriks: vastused ettevõtjatele on selged ja kiired. Otsime lisavõimalusi ettevõtluse arendamiseks Harku vallas.
- Toetame ettevõtteid, kes soovivad rohemajandust kasutades vallas ettevõtlust arendada.
- Vahetame valla ettevõtjatega kogemusi ja aitame arendada valla ettevõtete omavahelist koostööd.
Paremini hoitud noorsootöö ja huviharidus
Valla lastel ja noortel peavad olema oma vallas võimalused mitmekülgseks arenguks, õppekavavälisteks tegevusteks, huvihariduses või -tegevuses osalemiseks ning täiendõppeks.
- Täiendame laste ja noorte võimalusi aktiivseteks tegevusteks koolide ja kogukonnakeskuste juures
- Loome ka külades lastele ja noortele mitmekesised võimalused välijõusaalide, mänguväljakute ja rulaparkide abil. Noortel peab olema igas kandis võimalik omale vaba aja tegevust leida. Tihendame koostööd külaseltside ja koolidega, et leida üheskoos parimad võimalused laste ja noorte aktiivseks tegevuseks. Parendame noorsootöö kvaliteeti vallas.
- Arendame Harku valla malevat koostöös kohalike ettevõtetega ja kaasame projekti noori kogu vallast
- Noore inimese töökogemus ja sõbrad tulevad suviste tegevuste kaudu. Loome valla noortele võimaluse esmase töökogemuse saamiseks.
- Toetame ja arendame valla huviharidust ja -tegevust
- Loome avaramaid võimalusi huvihariduse mitmekesistamiseks. Erilist tähelepanu pöörame noortele vanuses 15+, kelle jaoks on valikuvõimalusi praegu vähem kui noorematel.
- Mitmekesistame võimalusi aktiivsete noorte kaasamiseks
- Kaasame noori nende haridust ja kohaliku elu korraldamist puudutavatesse otsustusprotsessidesse (nt noortevolikogu ja piirkondlike noortekeskuste aktiivgruppide loomise abil jne).
Paremini hoitud kultuur ja sport
Kultuur ja sport on kogukondade vundamendikivid, mis peavad olema kättesaadavad igale vallaelanikule. Inimesel peab olema vanusest või majanduslikest võimalustest olenemata võimalik tegeleda spordiga ja saada osa erinevatest kultuuriüritustest. Mitmekesised tervisespordivõimalused parandavad inimeste tervist ning kultuuri kättesaadavus erinevatele eagruppidele suurendab ühtekuuluvustunnet koduvallaga.
- Toome rohkem kultuuri koduvalda
- Aitame luua võrgustikku ja võimalusi, mis soodustaksid koduvalda kultuuriürituste toomist. Soodustame ürituste korraldajate jaoks nende läbiviimist Harku vallas.
- Teeme koostööd ning otsime parimaid viise kohalike MTÜ-de ja kogukonnakeskustega kultuuri- ja spordiürituste läbiviimiseks
- Jätkusuutliku toetuste süsteemiga tagame kultuuri-, spordi- ja vaba aja veetmise võimalused kõigile ja kõigis piirkondades. Toetame mittetulundusühinguid külakeskuste ja kooskäimiskohtade rajamisel ja arendamisel. Valla omandis olevad külakeskused antakse konkursi teel parimale pakkujale, kelle visioon ja tegevused sobivad kõige paremini piirkonna elanike huvidega.
- Väärtustame vaimset kultuuripärandit
- Toetame laulu- ja tantsupeotraditsioonis osalevate kollektiivide jätkusuutlikku arengut. Koolides ja lasteaedades tuleb jätkata rahvakultuuri tutvustamist, sh koorilaulu, rahvapilliõpet ja -tantsu.
- Muudame Harku valla raamatukogud ürituste, info- ja kogukonnakeskusteks
- Lisaks heale kirjandusele toome raamatukogudes elanikeni ka näitused, töötoad ja koolitused.
- Ehitame Tabasalu keskraamatukogule uue ja tänapäevase hoone, mis võimaldab korraldada erinevaid väiksemaid ja suuremaid üritusi.
- Uurime ja analüüsime raamatukogude klientide vajadusi ja planeerime ootuste kohaselt uusi tegevusi.
- Kutsume Harku valla elanikele ellu erinevate harrastusspordiürituste sarjad
- Spordipäevade ja -sarjade läbiviimine (ratta-, jooksu-, rulluisusarjad jne) lasteaialastele, kooliõpilastele ja täiskasvanud harrastajatele. Nende ürituste kaudu tutvustame oma koduvalla erinevaid piirkondi nii vallaelanikule kui ka külalistele.
- Kultuur saab Paelava vabaõhulava ja tervisesport paremad võimalused
- Arendame Murastes asuva paeplatsi Harku valla kultuuri- ja harrastusspordiürituste läbiviimise paigaks, parendame tervisespordi taristut kõikjal vallas. Loome võimaluse tuua koduvalda senisest enam kultuuriüritusi ja arendada sportimisvõimalusi.
- Sport saab sisehalli
- Toetame täismõõtmetes jalgpalliväljakuga ja kergejõustikule vajalike funktsioonidega sisehalli rajamist Tabasallu.
- Loome tänapäevase kogu pere liikumispargi
- Vaba aega saab veeta seiklusrajal, kiigepargis, pumptrack’il, välijõusaalis, mänguväljakutel ja talvisel perioodil uisuväljakul. Mitmekülgses liikumispargis leiavad aktiivset tegevust nii suured kui ka väikesed, noored ja vanad.
- Rajame igasse külla välijõusaali koos tervisekilomeetriga, mida oleks talvel võimalik kasutada ka suusarajana
- Tegeleme metsaradade korrastamisega ja sportimisvõimaluste parandamisega looduses. Rajame uusi metsaradu, mille pikkus on orienteeruvalt 1–2 km. Kaardistame vajaduse valgustatud jooksu- ja suusaradade järele. Vajadusel seame erateedele avaliku kasutusõiguse, et kõik saaksid takistamatult looduskaunites kohtades liikuda.
- Loome kõikide valla koolide juurde ajakohased liikumis- ja sportimisvõimalused
- Loome õppimist ja liikumist toetavad terviklikud koolide õuealad koos miniareenidega, mida saavad kasutada ka lähedalasuvad lasteaiad ja kogukonnad.
- Loome logistiliselt sobivatesse paikadesse rattaparklad ja/või -hoiukohad
- Rattaparklad ja/või -hoiukohad soodustavad vallaelanike tervislikumaid eluviise ja loovad elanikele ratta turvaliseks hoiustamiseks mugavamad tingimused.
- Loome Harku rattaringi koos nutika rendisüsteemiga
- Nutika rendisüsteemiga saab bussipeatuste ja avalike rajatiste juurest rentida jalgratta (või tõukeratta või elektritõukeratta) järgmistes piirkondades: Tiskre, Harkujärve, Tabasalu, Rannamõisa, Liikva, Muraste, Suurupi, Vääna-Jõesuu.
- Täpne rattaringivõrgustik luuakse koostöös kogukondadega, mis annab võimaluse arendada vallas seiklusturismi.
- Koostöös erasektoriga soovime Harku valda rajada külmutusseadmetega uisuplatsi, mis töötab novembrist märtsini
- Sobiva asukoha leidmiseks teeme koostööd kogukondadega.
Paremini hoitud elukeskkond ja sotsiaalne kaitse
Peame tähtsaks pika mõjuga tegevusi meie elukeskkonnas, mis garanteerivad selle, et meie järeltulevatel põlvedel on Harku vallas hea elada. Hoiame ja toetame meie eakaid ja erivajadustega inimesi. Toetame Harku vallas tänapäevase ja rohelise mõtteviisi ja tegutsemise juurutamist ning jätkusuutlikku viljelemist. Panustame riiklike arengukavade loomisse ja järgime, et seejuures arvestataks meie koduvalla looduse huvidega.
Keskkond
- Juhtimise abil loome keskkonnateadliku mõtteviisi eeskuju
- Kõik valla asutused on head eeskujud selle osas, kuidas lõpetada ebavajalik energiakasutus valla territooriumil ja asutustes.
- Kaasame säästva arengu arengukavade koostamisse ettevõtteid ja elanikke.
- Eelistame võimalusel rohehankeid ja sõnastame selgelt eesmärgid, mille poole liikuda soovime.
- Teeme koostööd Rohetiigriga
- Kasutame maksimaalselt rohepöörde ning teisi EL-i rahastuse võimalusi, et luua koduvallas tervislikke eluviise võimaldav ja loodust säästev keskkond.
- Loome kestlike algatuste toetuse
- Kestlike algatuste toetus on sisult sarnane kaasavale eelarvele.
- Me ei toeta uute karjääride loomist Harku valda
- Uued karjäärid hävitaksid nii looduskeskkonda kui ka rikuksid elanike elukvaliteeti.
Sotsiaalne kaitse
- Rajame Harku valda eakate sotsiaalmaja
- Loome eakatele paindlikumad võimalused koduvallas sotsiaalteenuste tarbimiseks. Eakad saavad enam tuge oma kodus elamise jätkamiseks, aga ka soodsamad tingimused selleks, et elada koduvallas hooldekodus.
- Loome ülevallalise tugikeskuse erivajadustega lastele ja noortele
- Keskuse eesmärk on abivajavate laste ja nende perede juhtumikorralduslik abistamine, et pered ei peaks teenuse või abi saamiseks erinevate riigi- ja vallaasutuste vahel pendeldama.
Energia
- Loome strateegia taastuvenergia suuremaks kasutuselevõtmiseks Harku vallas
- Analüüsime päikese- ja/või tuuleenergia kasutuselevõtu võimalusi ja kulu ning toetame uuele energiakasutusele üleminekut, alustades vallale kuuluvatest suurimatest tarbijatest: haridusasutustest, teistest avalikest asutustest ja tänavavalgustusest.
- Otsime võimalusi, kuidas taastuvenergia kasutamine aitaks vähendada Tabasalu ja Harku aleviku kaugküttevõrgu kaudu müüdava sooja hinda valla elanikele.
Looduskeskkond
- Hoiame ja kaitseme valla kõiki rohealasid, vajadusel ja võimalusel loome neid juurde
- Toetame Sõrve LKA moodustamist ja teeme tihedat koostööd kõikide partneritega.
- Analüüsime põhjavee varusid
- Töötame välja lahendused põhjaveekriisi ennetamiseks.
- Tegeleme Harku valla joogivee kvaliteedi parandamisega.
- Soodustame vihmavee kasutamist
- Leiame kastmisveelahendusi põhjavee ressurssi kasutamata.
Jäätmemajandus
- Tagame jäätmete sorteerimise süsteemi väljatöötamise koostöös jäätmeveo korraldaja(te)ga
- Tagame, et prügi sorteerimine oleks mugav ja seda saaks teha kodu lähedal. Panustame elanike teadlikkuse suurendamisse ja jäätmete liigiti kogumise lisavõimalusse igas külas.
- Valla jäätmejaama töö parendamine
- Jäätmejaam peab olema valla elanikule soodsam ning toetama ringmajandust ja taaskasutust.
- Suurema võimekusega jäätmete loovutamiskoha rajamisel teeme koostööd ümbruskaudsete omavalitsustega.
Harku valla avalik ruum
- Loome valla sõlmpunktidesse visuaalselt atraktiivsed haljastuskompositsioonid
- Planeerime ruumi nii, et elurikkus suureneks ja ökosüsteemide seisund paraneks.
- Panustame Harku valla avaliku ruumi arendamisse, et kujundada koduvallast nähtavalt kaunis elukeskkond kõikidele elanikele. Korras ja hooldatud avalik ruum suurendab turvalisust ja piirkonnas asuva kinnisvara väärtust.
- Arendame välja rohelise turu
- Turul kauplemine mahetoodetega on oma valla tootjatele/kasvatajatele tasuta.
- Tõhustame järelevalvet, et hooldamata kinnistud ja kinnistutel vedelev ehituspraht ei rikuks teiste elanike elukeskkonda
Transport ja teed
- Vaatame üle ning ajakohastame ühistranspordiliinid ja liikumissageduse, viies need vastavusse tegelike vajadustega
- Töötame Harku valla ja Tallinna ning Harjumaa ühistranspordivõrgu osalise ühendamise nimel. Soodustame sõidujagamise majanduse arengut ja lisame avalikku ruumi rattaparklad.
- Inventeerime valla teed ja tänavad ning koostame selle põhjal pikaajalise remonttööde plaani
- Inventuuri tulemusel saab hinnangu teede olukorra kohta. Vastava analüüsi põhjal teeme remondiplaani, mis aitab koostada ka koondhankeid. Kaardistatud teedevõrgu analüüs saab avalikult kättesaadavaks.
- Arendame kergliiklusteede võrgustikku.
- Rajame kergliiklusteed maanteede äärde, kus neid veel pole.
- Arendame suurima koormusega külateedel kõnniteede võrgustikku.
- Eesmärk on parandada inimeste võimalusi liikumiseks ning ühistranspordi kasutamiseks. Ühtlasi loob kergliiklusteede võrgustik turvalisema keskkonna erinevate valla piirkondade vahel liikumiseks ja soodustab tervisesporti.
- Suurendame liiklemise turvalisust
- Kaardistame koostöös transpordiametiga liiklusohtlikud kohad ja otsime üheskoos võimalusi nende turvalisemaks muutmisel (rajame maanteede alla tunnelid jms).
Muu
- Toetame tervisliku ja loodust säästva toitlustamise korraldamist haridusasutustes
- Toetame mahetoidu osakaalu suurendamist haridusasutustes. Lisame valla haridusasutuste toiduainete hangetesse kohustusliku mahetoidu osakaalu.
- Rakendame rohkem säästlikke nutitehnoloogiaid
- Kergliiklusteede valgustamisel leiame lahenduse valgusreostuse vähendamiseks. Õpime teiste valdade kogemustest säästliku nutitehnoloogia kasutamisel ning leiame võimalusi nende rakendamiseks Harku vallas.
- Rajame suurimatesse asulatesse koerte jalutusplatsid ja paigaldame jäätmete kogumiskastid
- Viimaste aastatega on suurenenud vajadus koerte jalutusplatside järele.
- Paigaldame koerte väljaheidete kogumiskastid paikadesse, kus loomadega enim liigutakse ja tõhustame järelevalvet loomapidamise eeskirjade järgimisel.
Vaata kandidaate