Reformierakonna sotsiaalprogramm: tervisemure peab saama kiirelt lahendatud

Uudis
|
23.12.2022

Reformierakonna juhatus kiitis heaks erakonna valimisprogrammi põhimõtted sotsiaal- ja tervishoiupoliitikas, mille hulka kuuluvad tõhusam ennetustegevus, kiirema abi pakkumine tervisemuredele, perede kindlustunde suurendamine ja vaimse tervise teenuste kättesaadavuse tagamine.

„Kuigi oodatava eluea näitajate poolest on Eesti jõudnud arenenud ühiskondade hulka, on murekohaks tervena elatud aastate näitajad. Olukorra parandamiseks tuleb ühelt poolt väärtustada tervislikke eluviise ja riskikäitumise vähendamist, kuid sama oluline on pakkuda inimestele kvaliteetseid tervishoiuteenuseid,“ ütles erakonna sotsiaalpoliitika töörühma juht, sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo.

Riisalo sõnul on oluline, et inimene saaks tervisemuredele lahenduse võimalikult kiiresti. „Selleks tuleb tugevdada perearstiabi nii, et perearsti meeskonnas oleks vajalik hulk õdesid, muid spetsialiste ja abipersonali, kes ühtse meeskonnana inimese tervisemuredega tegeleksid. Samuti tuleb tagada igale Eesti elanikule esmatasandi tervishoiu ja sõeluuringute kättesaadavus, et tervisemure saaks varakult avastatud ja raviga alustatud,“ ütles Riisalo.

Tervishoiutöötajate vähesuse probleemile lahenduse pakkumiseks tuleb Riisalo sõnul kindlustada neile väärikas töötasu, eeskätt valdkondades, kus on suur spetsialistide puudus. „Lisaks on meil plaan suurendada märkimisväärselt õdede ja puudu olevate eriarstide koolitustellimust, tõstes ka õppekoha maksumust. Ühtlasi kutsume tagasi meditsiinisüsteemist juba lahkunud tervishoiutöötajad, võimaldades neile vajadusel ümberõpet ühelt erialalt teisele,“ sõnas Riisalo.

Perede kindlustunde suurendamiseks soovib Reformierakond tagada vanemapuhkuselt naasnud vanematele haigus- ja hooldushüvitise, mis lähtub vanema tegelikust sissetulekust. „Vanemapuhkuselt naasnud vanema haigus- ja hooldushüvitist makstakse miinimumsissetulekult ning see paneb väikelastega vanemad majanduslikult keerulisse olukorda, kui valida on sissetulekute vähenemise ja lapse heaolu vahel. Perepoliitiliselt on oluline toetada lastega perede heaolu ning tagada paindlikud töötamise võimalused,“ selgitas Riisalo.

„Vaimse tervise teenuste kättesaadavuse tagamiseks peab koostöös perearstide ja kohaliku omavalitsusega olema kogukonna tasandil inimestele kättesaadav ka psühholoogiline nõustamine juba enne inimese jõudmist meditsiinisüsteemi. See on oluline, et ennetada varakult suure abivajaduse tekkimist ning säilitada inimeste võime aktiivselt ühiskonnas osaleda,“ märkis Riisalo.

Lõpliku valimisprogrammi kinnitab Reformierakond jaanuaris.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt