Ojuland: liikmesriikide põllumajandustoetused võrdseks või kadugu üldse

Uudis
|
21.01.2010

Eesti eurosaadik Kristiina Ojuland on seisukohal, et Euroopa Liidu liikmesriikidele makstavad põllumajandustoetused peavad olema võrdsetel alustel või kaduma üldse.

Kolmapäeval Euroopa Parlamendis kogunenud liberaalide fraktsiooni ALDE põllumajandustöögrupile, mille eesmärgiks on välja töötada liberaalide ühised seisukohad Euroopa Liidu põllumajanduspoliitika reformi osas, ei ole vastuvõetav tänane olukord, kus liikmesriike ei kohelda põllumajandustoetuste osas võrdsete printsiipide alusel.

Ojuland märkis, et olukord, kus näiteks Kreeka põllumajandusettevõtted saavad kordades rohkem toetusi kui põllumajanduse viljelemiseks palju halvema kliimaga Soome, loob Kreekale selge konkurentsieelise.

Ojuland lisas, et ELi toetused Eesti põllumajandusele on veel väiksemad kui Soomes, mis paneb Eesti põllumajandusettevõtted kehvemasse olukorda, kui mõnede vanade liimesriikide omad. „Selline ebaõiglane kohtlemine ei saa igavesti kesta,” toonitas Ojuland.

“Mäletan väga hästi seda aega, kui pidasime liitumisläbirääkimisi ning meid ja teisi toonaseid liitujaid pandi valiku ette, kas võtate või jätate. Nüüdse põllumajanduspoliitika reformi käigus tuleb õiglane süsteem sisse viia,” ütles Ojuland.

“EL ei ole täna valmis põllumajandustoetusi täielikult lõpetama, sest ka teised riigid maailmas teevad seda, mistõttu peame oma tootjaid kaitsma. Seniks kuni jätkub toetuste ja dotatsioonide karussell maailmas, siis olgu nad vähemalt Euroopa Liidus võrdsetel alustel,” kinnitas Ojuland.

Samuti tuli töögrupis kõne alla toetuste maksmine mittetootmise eest. Leiti, et olukord mõnedes vanades ELi liikmesriikides on kohati lähenenud juba absurdi piirini ning selle osas oldi ülimalt kriitilised.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt