Jaanus Tamkivi: veeprojektid on keskkonnaministeeriumi kõige valusam probleem (Oma Saar)

Arvamus
|
Jaanus Tamkivi
|
07.09.2007

Seoses riigieelarve läbirääkimistega, mis on praegu käsil, on valus probleem maakondlikud veeprojektid. Kuna elu on 2004. aastast, kui seda planeeriti, kõvasti kallinenud, peame rahalise kätte leid­ma ja see on raske ülesanne.

Oma Saar, 07.09.2007

Seoses riigieelarve läbirääkimistega, mis on praegu käsil, on valus probleem maakondlikud veeprojektid. Kuna elu on 2004. aastast, kui seda planeeriti, kõvasti kallinenud, peame rahalise kätte leid­ma ja see on raske ülesanne.

Kuna me Euroopa Liidu­ga liitumisel võtsime endale kohustuse oma vee- ja kanalisatsioonisüsteemid ja puhastusseadmed korda teha, tuleb lubadus ka täita. Tänases mahus on selle hind kolm miljardit krooni. Seda kõike pole küll vaja järgmise aasta eelarvest, sest see jaguneb paari-kolme aasta peale, aga täiendav rahavajadus on tõsine. See on keskkonnaministeeriumis praegu kõige tõsisem probleem, kui rääkida eelarvest. Kõik teised asjad on suhteliselt kergemad ja väiksemad.

Püsiühenduse uuringute raha on majandusministeeriumi eelarves järgmiseks aastaks olemas. Järgmise nädala teisipäeval on Muhus, Liival üle pika aja püsiühenduse asjatund­jate komisjoni koosolek. Seal peaks selguma, kuhu protsess on jõudnud. Loomulikult huvitab see teema, mis puudutab keskkonnamõjude hinnangut, ka keskkonnaministeeriumi.

Järgmise aasta riigieelarvesse planeeritakse siseministeeriumi kaudu ka vahendeid võimaliku õlireostuse likvideerimise võimekuse tagamiseks. See on neljaks aastaks, igal aastal paarsada miljonit krooni.

Suvel oli mul mahti ka puhata, kokku kolm nädalat. Nädal aega olin purjekaga merel, Muhu väina regatil, nädal olin Saaremaa pinnal ja nädal aega Eesti delegatsiooniga Saarte mängudel Rhodosel. See viimane oli väga asjalik reis. Olen nooruses spordipisiku kätte jäänud ja meeldib väga. Tahaks ise ka ennast rohkem füüsiliselt liigutada, sügise poole tennisemänguks aega leida ja aeg-ajalt ka riigikogu jõusaalis käia. Tuleb tunnistada, et ministri ajakava on üsna pingeline, hommikul kella kaheksast õhtul kaheksani ikka välja. Seda enam, kui oled pika päeva majas istunud, tahaks õhtul füüsilist koormust ja ennast natuke liigutada.

Mul võtab ameti selgekssaamine natuke rohkem aega kui mõnel teisel mehel. Tunnistan ausalt – mul läks linnapea ametis ka aasta ära enne, kui tuli tunne, et amet on nüüd selge. Juhtimise töö ministeeriumis on samasugune nagu igal pool, aga valdkond on nii suur ja lai. Informatsiooni on palju, allasutusi palju, selles mõttes on sisseelamise aeg pikk, et see informatsioon tuleb kõik omandada. Aga kevadega võrreldes on mul tunne oluliselt tugevamaks läinud.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt